Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu  

Ana Sayfa Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu > ULUSAL SORUN VE DEVRİM > UKKTH

SGDF şehitleri - Ferdane KILIÇ SGDF şehitleri - Narthan KILIÇ SGDF şehitleri - Ece DİNÇ SGDF şehitleri - Cebrail GÜNEBAKAN SGDF şehitleri - H. Ezgi SADET SGDF şehitleri - Büşra METE SGDF şehitleri - A. Ezgi SALICI SGDF şehitleri - Cemil YILDIZ SGDF şehitleri - E. Deniz EROL SGDF şehitleri - Alican VURAL SGDF şehitleri - Uğur ÖZKAN SGDF şehitleri - Mücahit EROL SGDF şehitleri - Çağdaş AYDIN SGDF şehitleri - Koray ÇAPOĞLU SGDF şehitleri - Kasım DEPREM SGDF şehitleri - Yunus Emre ŞEN SGDF şehitleri - Okan PİRİNÇ SGDF şehitleri - Alper SAPAN SGDF şehitleri - Medali BARUTÇU SGDF şehitleri - Murat YURTGÜL SGDF şehitleri - Süleyman AKSU SGDF şehitleri - Nazegül BOYRAZ SGDF şehitleri - Nuran KOÇAN SGDF şehitleri - Duygu TUNA SGDF şehitleri - Emrullah AKHAMUR SGDF şehitleri - Polen ÜNLÜ SGDF şehitleri - Serhat DEVRİM SGDF şehitleri - Nazlı AKYÜREK SGDF şehitleri - İsmet ŞEKER Devrimci şehit Günay ÖZARSLAN

Konu Bilgileri
Kısayollar
Konu Basligi Fetullah Gülen'in Kürt düşmanlığı
Cevaplar
0
Sonraki Konu
sonraki Konu
Görüntüleyenler
 
Görüntüleme
1279
Önceki Konu
önceki Konu
Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 06 Mayıs 2009, 11:44   #1
 
Üyeliği durduruldu
Kullanıcı Profili
Üyelik tarihi: 09 Mart 2009
Üye No: 19209
Bulunduğu yer: MARDUK
Mesajlar: 70
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 0
0 Mesajına 0 Teşekkür Aldı
Standart Fetullah Gülen'in Kürt düşmanlığı

Büyük ihtimalle derin devlet tarafından Nur Hareketi'ni kontrol altına almak amacıyla ön plana sürülmüş bir isim olan F. Gülen'i, Türk-İslam sentezini kendine ideolojik dayanak yapan 12 Eylül faşist darbesinin aktörleri pek sevdiler. Darbeden hemen sonra aranır konuma düşen Gülen'i bir ihbar üzerine tutuklayan Burdur Emniyet Müdürü, haberi üstlerine iletince 'anlamlı' bir sessizlikle karşılanmış ve devletin has bir adamını yakaladığını anlayıp hemen serbest bırakmıştır. Gülen ve adamları Kürt hareketine saldırırken aslında 'kendi külahlarını Kürtlerin başına koymaya' uğraşıyorlar.

F. Gülen'in Kürt'e duyduğu derin düşmanlığın hikayesi, Said-i Nursî'nin Kürt olmasından dolayı yakalandığı ırkçı, milliyetçi kompleks ile başlar. Sırf Kürt olduğu için Nursi'yi ziyarete gitmemiştir. Çünkü ona göre Kürtler alim çıkmazdı, ancak Türk'ten alim çıkardı. Çünkü ona göre her Dadaş biraz Türkçüydü, biraz asker doğardı... Gülen, Kürt'e duyduğu düşmanlığı Said-i Nursi'nin ölümünden sonra ikinci evreye taşıdı. Nur risaleleri'ni 'sadeleştirir' ve 'modern Türkçe'ye çevirir' iken Kürt, Kürdistan adına ne varsa hepsini Risalelerden çıkardı. Çünkü Gülen: Kürt, Kürdistan çözcüklerinin Risale'nin Kürt okuyucularında Kürtlük bilincini canlandırmasından ölesiye korkuyordu. Türk ulus-devletinin Kürdü inkar eden resmi ideolojisini, kendi mürşidini sansürleyecek kadar özümsediğini gösteren Gülen aslında devlet ideolojisinin cemaat içindeki temsilcisi ve yeniden üreticisi idi. O, mürşidini bile inkar etmiş bir haramzadedir.

Kürtlerin ulusal mücadelesine hiçbir zaman sıcak bakmayı aklından geçirmemiş olan F. Gülen, Kürt özgürlük hareketine karşı devletin saflarında yerini aldı. 1999'lardan itibaren basın-yayın organlarında aşırı dozda Kürt düşmanı bir propaganda yürütürken, Kürt siyasetçilerini devlete biat etmeye davet etmekten çekinmez olmuştu. TV dizilerinde özgür Kürdü karalarken, Kürtlere karşı savaşan militer, paramiliter savaş yapılarını Türk'ün yüz akı olarak yüceltiyor. Üstlendiği ideolojik-politik misyonla Kürt ulusallaşma sürecinin çürütüp tasfiye etmeye yeminli duruşu ve çabasıyla militarizm nezrinde kendine yer açmaya uğraşmıştır. Yerel seçimlerde aldığı yenilginin, Gülen ve şurekasının hıncını bilediği gözlemlenmektedir.

Gülen, Güney'e yönelik siyasetinde Türk hegemonyasını yayma amaçlı bir strateji izlemektedir. Böylece güya Türk ulus-devletinin dış politikasına stratejik derinlik katarken, Kürt federe oluşumunu içten fethedecektir. Onda Türkçülük amaç, ümmet ise araçtır. Öte yandan Gülen ABD'nin Ortadoğu politikasında küresel sermayenin gönüllü bir nefesi olarak ortaya çıkmaktadır. Kendine 'ılımlı Müslüman' diyerek emperyalist güç odaklarına yaranmaya çalışmaktadır. Kürt düşmanlığına küresel boyutlar katmaktadır. Kürt politik hareketlerini çeliştirip çatıştırma yoluyla Kürt ulusal birliğini önlemeyi düşünen Gülen, Kürt emekçi hareketine karşı Kürt üst sınıfıyla ittifak aramaktadır. Kürt emekçilerinin hareketi Kürt kadınının, Kürt gençliğinin, yurtsever aydının ve dindarın özgürlük hareketidir.

F. Gülen sosyolojik açıdan Kürt emekçi hareketine düşmanlık yapmaktadır. Bu doğrultuda sermayeyi, tarikat ilişkilerini, devlet gücünü, medyayı, diplomasiyi, yani bulabildiği bütün araçları bütün maharetiyle kullanmaktadır.

Muhittin ALTIN
Hellycone isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

“Hukuk, iktidarın fahişesidir”
Saat...


Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.