Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu  

Ana Sayfa Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu > SINIF MÜCADELESİ VE SOSYALİZM > Sosyalizm

Sosyalizm Sosyalizm hakkında herşey


Konu Bilgileri
Kısayollar
Konu Basligi Sosyalizm ve Komünizm arasindaki fark nedir?
Cevaplar
42
Sonraki Konu
sonraki Konu
Görüntüleyenler
 
Görüntüleme
87653
Önceki Konu
önceki Konu
Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 02-09-2008, 21:06   #1 (permalink)
 
sempatizan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kullanıcı Profili
Üyelik tarihi: Apr 2008
Üye No: 7838
Mesajlar: 11
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 0
1 Mesaja Teşekkür Edildi
sempatizan - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Sosyalizm ve Komünizm arasindaki fark nedir?

Sosyalizm ve Komunizm arasindaki fark nedir?
Bu konuyu acmak icin dogru bölümümü sectim bilmiyorum ama bu soruyu sizlere sorarak sizlerinde düsüncelerini ve cevaplarini bekleyerek bu soruyu soruyorum Sosyalizm ve Komunizm arasinda hicbir fark yokmudur? varsa bu farklar nelerdir? bunlari sizlerden duymak istiyorum umarim yardimci olursunuz saygilar....
______________________________________________________
YaŞaM_HeR_GüN_YeNiDeN_BaŞLaR...
sempatizan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
sempatizan Kullanicisina Bu Mesaji Için Teşekkür Edenler:
lookout46 (23-01-2015)
Alt 02-09-2008, 21:52   #2 (permalink)
 
Lev Davidovich Bronstein - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyeliği durduruldu
Kullanıcı Profili
Üyelik tarihi: Aug 2008
Üye No: 11780
Mesajlar: 3
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 0
0 Mesajına 0 Teşekkür Aldı
Standart

Bu iki kavram da çeşitli açılardan çeşitli anlamlar ifade ediyor olmakla beraber, burada kastedilen, insan toplumunun gelişmesindeki basamaklar olarak bunların ne anlama geldiği ve bu açıdan aralarındaki farkın ne olduğudur.

Marksizme göre kapitalizmin yıkılmasıyla birlikte bir geçiş dönemi başlar ve bu dönemin bitimiyle komünist topluma ulaşılır ki, bu toplum da kendi gelişimi bakımından iki temel evreye ayrılır. Marx bu evreleri komünizmin alt ve üst evreleri olarak adlandırır. İşte komünizmin alt evresine aynı zamanda sosyalizm denir. Bu alt evreye sosyalizm denmesi dolayısıyla, üst evreyi anlatmak için de yine komünizm kavramı kullanılmıştır. Böylece komünizm kavramı hem komünist toplumun alt ve üst evresiyle birlikte tamamını anlatmak için, hem de bu toplumun yalnızca üst evresini anlatmak üzere iki ayrı kapsamda kullanılagelmiştir.

Sınıfsız toplumun bu iki aşaması arasındaki farkı şöyle açıklayabiliriz. Sınıfsız toplumun ilk evresine, sosyalizme varıldığında insanoğlunun binlerce yıllık sınıflı toplum döneminin miras bırakmış olduğu tüm sorunlar henüz tamamen çözülmüş durumda olamaz. Bunlar arasında yalnızca en temel nitelikte olanları, yani sınıflar ve devlet ortadan kaldırılmış durumdadır. İnsanoğlunun genel gelişimi sınıfsız topluma varıldığında da devam edecektir. Temelde üretici güçlerin daha yüksek bir atılımı ve buna eşlik eden bir kültürel dönüşüm sayesinde sınıfsız toplumun daha yüksek aşaması olan komünizme ilerlenecektir. Bu aşamada üretici güçler o denli gelişmiş olacaktır ki, bunun doğuracağı muazzam bolluk sayesinde çalışma bir zorunluluk olmaktan çıkarak artık sadece bir zevk halini alacaktır. İnsanlar büyük oranda zamanlarını ve enerjilerini, kendilerini ve nesillerini özgürce geliştirmeye ve daha yüksek arayışlara adayacaklardır. İşte ancak bu aşamada, insanların toplumdan aldığının ona verdiğiyle orantılı olması ilkesi son bulacak, insanlar topluma verdiği emekten bağımsız olarak tüm ihtiyaçlarını ondan alabilecektir. Böylece, herkesten yeteneğine göre, herkese ihtiyacına göre hedefi yaşama geçirilmiş olacaktır.

Komünist toplumun ilk aşaması sosyalizmde ise üretici güçlerin bolluk düzeyi henüz bunu mümkün kılamadığı için bölüşüm ancak herkese çalışmasına göre ilkesi temelinde yapılabilir. Bir başka deyişle sosyalizmde orantılılık ilkesi henüz hüküm sürer. Sosyalizmde, çalışabilir durumdaki herkes çalışmak zorunda olacak ve herkes toplumdan çalışmasıyla orantılı olarak alacaktır. Şüphesiz buradaki çalışma, kapitalizmdekinden sonsuz ölçüde farklı bir nitelik taşır. Hem sömürücüler ve hem de onlarla birlikte onların pahalı devleti, bürokrasisi, kapitalizmdeki muazzam israf artık olmadığı için, üretim planlı ve tamamen insanların gerçek ihtiyaçlarına dönük olarak yapıldığı için, sosyalizm üretici güçleri çok daha yüksek düzeyde geliştirir. Böylece sosyalizmde hem ortalama zorunlu çalışma süresi muazzam ölçüde azalır hem de çalışanlara düşen ortalama refah muazzam ölçüde artar
Lev Davidovich Bronstein isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 09-09-2008, 05:04   #3 (permalink)
 
umut_patikası - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Kullanıcı Profili
Üyelik tarihi: Sep 2008
Üye No: 12380
Bulunduğu yer: istanbul
Mesajlar: 1
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 0
1 Mesaja Teşekkür Edildi
umut_patikası - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

sosyalizm ile komünizm arasında fark vardır.aynı şey olamazlar zaten aynı şey olsalar farklı farklı isimlendirmeler ortaya çıkmazdı.sosyalizm kurulmadan asla komünizme geçiş sağlayamazsın.sosyalizmi bir basamak bi geçiş olarak düşünebilirsin.asıl amac ise komünizmdir.

sosyalizm, ondan önceki düzenin kurallarını sitemini işleyişini eksikleriyle hatalarıyla yanlıslarıyla degistirir.ondan sonra komünist düzene doğru hem toplumu hem sistemi hazırlar.

komünizm de ülke sınırları, para ve devlet yoktur.sosyalizmden belirgin olarak ve kısaca farkı budur.sosyalizmde ise bu saydıklarımın mutlaka olması gerekmektedir.
umut_patikası isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
umut_patikası Kullanicisina Bu Mesaji Için Teşekkür Edenler:
Uprising (21-08-2014)
Alt 09-09-2008, 11:34   #4 (permalink)
 
Ekim Arat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Proleter Devrimci
Kullanıcı Profili
Üyelik tarihi: Jul 2007
Üye No: 712
Mesajlar: 10,295
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 1,265
1,738 Mesajına 4,591 Teşekkür Aldı
Standart her sosyalist komünist değildir!

Alıntı:
sempatizan Nickli Üyeden Alıntı
Sosyalizm ve Komunizm arasindaki fark nedir?
Bu konuyu acmak icin dogru bölümümü sectim bilmiyorum ama bu soruyu sizlere sorarak sizlerinde düsüncelerini ve cevaplarini bekleyerek bu soruyu soruyorum Sosyalizm ve Komunizm arasinda hicbir fark yokmudur? varsa bu farklar nelerdir? bunlari sizlerden duymak istiyorum umarim yardimci olursunuz saygilar....
Soru doğru bir soru yoldaş :her sosyalist komünist değildir ;her komünist mutlaka sosyalist olmak zorundadır!
Sosyalizmle KOMÜNİZM arasındaki fark ,Kapitalizmle sosyalizm arasındaki fark kadardır diye bir teşbihde bulunursam hata yapmış olmam
sosyalizm kapitalizme göre insanlık için çok ileri bir aşamayı ifade ediyorsa eğer ,komünizm de sosyalizm için ileri bir aşamayı ifade eder deriz.
sosyalizmde devlet ,parti sınıflar hukuk ve geçmişin bir çok kurumu kendini sürdürürken komünizmde bunlar aşılmış geride bırakılmış olacak ,demokrasisisz yani diktatörlüğün bittiği bir aşamaya geçilmiş olacak sınırlar ve sınıflar ortadan kaldırılmış olacak
partimizin proramında daha net tarihsel deneyimleriyle birlikde şöyle tarif ediliyor bu durum: TKİP Programı ,SOSYALİZM DENEYİMİ BAŞLIĞI

35) Sosyalizm deneyimleri, işçi sınıfının eski düzeni yıkma yeteneği ile yeni toplumun kuruluşuna önderlik etme yeterliliği arasında belirli bir mesafe olduğunu ve bunun ortaya bir dizi sorun çıkardığını göstermektedir. İşçi sınıfının yeni toplumun kuruluşunun önder ve egemen gücü haline gelebilmesi, bunun gerektirdiği politik ve kültürel düzeye ulaşabilmesi için en azami çabayı harcamak, proletarya partisinin vazgeçilmez görevidir.

36) Alt ve üst evrelerden oluşan kapitalizmden komünizme geçiş, bütünsel ve dinamik bir tarihsel süreçtir. Sosyalizm, bağımsız bir toplum düzeni değil, kapitalizm ile komünizm arasında, birinden diğerine sürekli devrimci dönüşümleri içeren dinamik bir geçiş sürecidir. Proletarya diktatörlüğü altında devrimin sürekliligi zorunluluğu buradan gelir. Bu, salt iktisadi değil, köklü ideolojik ve kültürel dönüşümleri de içeren, işçi sınıfı ve emekçilerin politik aktivitelerini bu doğrultuda döne döne açığa çıkaran devrimci bir süreçtir.

37) Uzlaşmaz sınıf çelişkilerine kaynaklık eden sömürücü sınıflar tasfiye edilmiş olsalar bile, proletarya diktatörlüğü döneminde sınıflar, sınıf çelişmeleri, dolayısıyla farklı biçimlere bürünmüş şekliyle sınıf mücadelesi varlığını sürdürür. Açıkça mevzilenmiş sınıflar arasında geçen mücadeleden çok daha zor ve karmaşık olan bu mücadele, ekonomiden ideolojiye ve kültüre kadar tüm cephelerde sürdürülmek zorundadır. Yalnızca kapitalist sınıfın kalıntılarını değil, parti ve devlet aygıtı içinde türemesi muhtemel yeni burjuvaziyi de hedef almalıdır.

38) Sınıfları yoketmek, işçi sınıfı ile köylülük, kafa emeği ile kol emeği, yönetenler ile yönetilenler/üretenler arasındaki tüm sınıfsal farklılıkları gidermeyi gerektirir. Bu başarılamadığı sürece, meta ekonomisi ve değer yasası, bu farklılıklar çerçevesinde varlığını sürdürür. Bölüşüm ilişkilerine “burjuva hakkı” ilkesi hükmetmeye devam eder. Bu, sınıf farklılıklarının güçlenmesi, dolayısıyla kapitalizmin ve burjuvazinin yeniden oluşumu için kuvvetli bir zeminin de varlığı demektir. Sosyalist inşanın ilerleyişi ve komünizme ulaşma süreci, bütün bu zeminin kurutulması sürecidir.

39) Dışarda emperyalist sistem ve içerde sınıf farklılıklarını yeniden üretmeye açık üretim ve bölüşüm ilişkileri varolduğu sürece, geriye dönüş tehlikesi vardır. Devrimin sürekliliği ve dünya devrimi perspektifi, kesin zafer için belirleyici önemdedir.

40) Üretim araçlarının özel mülkiyetine son verilmesi, toplumsal mülkiyete geçiş için yalnızca bir ilk tarihi adımdır. Gerçek toplumsal mülkiyete geçiş, özgür üreticilerin üretim araçlarıyla tam olarak birleşmesini, üretim süreci üzerinde tam egemenliğini gerektirir. Bu süreç, yöneten-yönetilen ayrımının silinmesi, devletin sönümlenmesi süreciyle elele gider.

A.Arat
______________________________________________________
sınıfa karşı sınıf,
düzene karşı devrim,
kapitalizme karşı sosyalizm!!!!!
------------------------------------------------------
‎"Komünistlerin vardıkları teorik sonuçlar, hiç bir biçimde, şu ya da bu sözde evrensel reformcu tarafından icat edilmiş ya da keşfedilmiş düşüncelere ya da ilkelere dayandırılmamıştır. Bunlar ancak, gözlerimizin önünde cereyan eden tarihsel bir hareketten, varolan sınıf mücadelesinden doğan gerçek ilişkilerin genel bir ifadesidir."
KARL MARX
Ekim Arat isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Ekim Arat Kullanicisina Bu Mesaji Için Teşekkür Edenler:
Ferrum1538 (27-06-2014)
Alt 18-09-2008, 15:02   #5 (permalink)
 
sempatizan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kullanıcı Profili
Üyelik tarihi: Apr 2008
Üye No: 7838
Mesajlar: 11
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 0
1 Mesaja Teşekkür Edildi
sempatizan - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

cevaplayan arkadaşlarıma teşekkür ederim ama pek fazla bişey anladığımıda söyleyemiyorum siz burada sosyalizmin komunizmin bir kolu bir alt dalı olduğunumu söylüyorsunuz?
______________________________________________________
YaŞaM_HeR_GüN_YeNiDeN_BaŞLaR...
sempatizan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 26-09-2008, 23:59   #6 (permalink)
 
BELLEROPHONTES - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyeliği durduruldu
Kullanıcı Profili
Üyelik tarihi: Sep 2008
Üye No: 12924
Mesajlar: 10
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 0
0 Mesajına 0 Teşekkür Aldı
Standart

Sosyalizm "Herkeze emeğine" yani "eşit işe eşit ücrett" i savunur
Komünizm ise "Herkeze ihtiyacına göre" der

bunun dışında ki farklar pek pazla değildir ama ufak tefek varklarda yok değildir
BELLEROPHONTES isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 27-09-2008, 01:43   #7 (permalink)
 
Lokman0047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üyelik tarihi: Sep 2007
Üye No: 2950
Mesajlar: 412
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 0
0 Mesajına 0 Teşekkür Aldı
Standart

Sınıfsız toplumun bu iki aşaması arasındaki farkı şöyle açıklayabiliriz. Sınıfsız toplumun ilk evresine, sosyalizme varıldığında insanoğlunun binlerce yıllık sınıflı toplum döneminin miras bırakmış olduğu tüm sorunlar henüz tamamen çözülmüş durumda olamaz. Bunlar arasında yalnızca en temel nitelikte olanları, yani sınıflar ve devlet ortadan kaldırılmış durumdadır. İnsanoğlunun genel gelişimi sınıfsız topluma varıldığında da devam edecektir. Temelde üretici güçlerin daha yüksek bir atılımı ve buna eşlik eden bir kültürel dönüşüm sayesinde sınıfsız toplumun daha yüksek aşaması olan komünizme ilerlenecektir. Bu aşamada üretici güçler o denli gelişmiş olacaktır ki, bunun doğuracağı muazzam bolluk sayesinde çalışma bir zorunluluk olmaktan çıkarak artık sadece bir zevk halini alacaktır. İnsanlar büyük oranda zamanlarını ve enerjilerini, kendilerini ve nesillerini özgürce geliştirmeye ve daha yüksek arayışlara adayacaklardır. İşte ancak bu aşamada, insanların toplumdan aldığının ona verdiğiyle orantılı olması ilkesi son bulacak, insanlar topluma verdiği emekten bağımsız olarak tüm ihtiyaçlarını ondan alabilecektir. Böylece, herkesten yeteneğine göre, herkese ihtiyacına göre hedefi yaşama geçirilmiş olacaktır. Komünist toplumun ilk aşaması sosyalizmde ise üretici güçlerin bolluk düzeyi henüz bunu mümkün kılamadığı için bölüşüm ancak herkese çalışmasına göre ilkesi temelinde yapılabilir. Bir başka deyişle sosyalizmde orantılılık ilkesi henüz hüküm sürer. Sosyalizmde, çalışabilir durumdaki herkes çalışmak zorunda olacak ve herkes toplumdan çalışmasıyla orantılı olarak alacaktır. Şüphesiz buradaki çalışma, kapitalizmdekinden sonsuz ölçüde farklı bir nitelik taşır. Hem sömürücüler ve hem de onlarla birlikte onların pahalı devleti, bürokrasisi, kapitalizmdeki muazzam israf artık olmadığı için, üretim planlı ve tamamen insanların gerçek ihtiyaçlarına dönük olarak yapıldığı için, sosyalizm üretici güçleri çok daha yüksek düzeyde geliştirir. Böylece sosyalizmde hem ortalama zorunlu çalışma süresi hem de çalışanlara düşen ortalama refah büyük ölçüde artar.
______________________________________________________
http://www.123calendars.com/images/p-che05.jpg

Konu Lokman0047 tarafından (27-09-2008 Saat 13:07 ) değiştirilmiştir..
Lokman0047 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 27-09-2008, 13:02   #8 (permalink)
 
nestor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyeliği durduruldu
Kullanıcı Profili
Üyelik tarihi: May 2008
Üye No: 8473
Mesajlar: 471
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 0
0 Mesajına 0 Teşekkür Aldı
Standart

(Daha önce başka bir başlığa yazmıştım, bu yüzden oradan buraya kopyalamak en iyi çözüm.)

Bir kez, Marx'ın yazılarında, komünizm ile sosyalizm arasında ayrım yapmadığı anlaşılıyor. Onun Komünizm ile sosyalizmi tanımlamak için kullandığı kavramlar, “komünist toplum”, “komünal toplum”, “üretim sürecinin insan tarafından denetlendiği toplum”, “özgür bireylerin birliği”, “işlerini ortak üretim araçlarıyla gören özgür bireyler toplumu”, “üretim araçlarının ortak mülkiyeti üzerine kurulu toplum” gibi kavramlardı. Marx komünizm ve sosyalizmi eşanlamlı kullanmıştır.

Marx toplumların gelişmesini kabaca söylersek üç safhada ele aldı. İlkel komünal toplumda doğrudan üretici ile üretim araçlarının birliği var, kıt ürünlerin eşitlikçi dağıtımı var, artık ürünün, işbölümünün, sınıfların ortaya çıktığı, doğrudan üretici ile üretimin maddi koşullarının birbirinden ayrıldığı, değer yasasının işlemeye başladığı ve 5 ile 7 bin yıldır gelişip serpilerek sürdüğü düşünülen sınıflı toplum ki, en gelişmiş halini kapitalist toplumda buluyor.

Kapitalist toplumun öteki meta üretiminden ayırıcı özelliği, ürün daha başından meta olarak, değişim için, pazar için üretiliyor. Toplumsal gelişmenin doruğunda, değer yasasının işleyişinin ortadan kalktığı, değer ilişkisinin meta, ücretli emek-sermaye, para, pazar, fiyat, mübadele yani değişim gibi burjuva kategorilerinin ortadan kalktığı, doğrudan üreticiler ile üretimin maddi koşullarının bu kez kıt kaynaklar ve yokluk temelinde değil de bolluk temelinde paylaşıldığı komünist toplum.

Marx’ın Gotha Programının Eleştirisi’nde kapitalizmden komünist (sosyalist) topluma geçiş üzerine birçok değerli bölüm vardır. Marx’ın Sosyalizmin komünizm olduğuna, ama “kapitalist toplumdan çıkıp geldiği biçimiyle” komünizm olduğuna, bu ilk evrede hakkın hâlâ katkıya bağlı olduğuna, üreticilerin hakkının sunmuş oldukları emekle orantılı olduğuna ilişkin birçok tespiti vardır. Marx 'a göre sosyalizm(komünizm) sınıfsız toplumun alt evresidir. Marx, komünizmin ilk evresini daha ileri evrelerden ayıran asıl unsurun, üretici güçlerin gelişmişlik düzeyi (daha doğrusu yeterince gelişmemişlik düzeyi) olduğunu birçok defa belirtmiştir. Marx, komünizmi sınıfsız toplumun üst evresi, “herkese ihtiyacına, herkese gereksinime göre” ilkesinin geçerli olduğu, üretici güçler düzeyinin “bolluk” aşamasına geldiği bir dünya sistemi olarak tanımlamıştır.

“İnsanlar, yeterince yiyecek, içecek, giyecek ve barınak tedarik edecek durumda olmadıkları sürece özgürleştirilemezler. ‘Kurtuluş’ tarihsel bir olgudur, zihinsel bir iş değildir. İnsanın kurtuluşu, tarihsel koşullarla, endüstri, ticaret ve tarımın gelişmesiyle ve... (orijinal metin kayıp) ilişkinin koşullarıyla gelir.” (K.Marx-F.Engels, Alman İdeolojisi)

Bu yüzden, sınıfsız toplumun ne sosyalist (alt evresinde) ne de komünist (üst evresinde) devlet yoktur.

Kapitalizmden, sosyalizme(komünizme) geçiş dönemi üç temel evreden oluşmaktadır.

Proletaryanın devrimci diktatörlüğü (bu evrede sınıflar hala varlığını sürdürür), sosyalizm-komünizm (sınıfsız toplumun alt evresi), komünizm (sınıfsız toplumun üst evresi)...

Konu nestor tarafından (27-09-2008 Saat 14:07 ) değiştirilmiştir..
nestor isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 27-09-2008, 13:08   #9 (permalink)
 
nestor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyeliği durduruldu
Kullanıcı Profili
Üyelik tarihi: May 2008
Üye No: 8473
Mesajlar: 471
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 0
0 Mesajına 0 Teşekkür Aldı
Standart

39) Dışarda emperyalist sistem ve içerde sınıf farklılıklarını yeniden üretmeye açık üretim ve bölüşüm ilişkileri varolduğu sürece, geriye dönüş tehlikesi vardır. Devrimin sürekliliği ve dünya devrimi perspektifi, kesin zafer için belirleyici önemdedir.

Arat'ın "mor renklerle" vurguladığı alıntıyı görünce, içimden "Zafere Kadar Sürekli Devrim!" demek geldi.

Komünist Manifesto’nun bir zamanlar yapılan bir çevirisinde Marx’ın çok önem verdiği bir kavram olan “çağ” yerine “dönem” denilmiştir. Kitap hâlâ ortalıkta dolaşmaktadır. Bir başka gerçek de: Marx-Engels’in 1850’de yazdıkları “Merkez Komite’nin Komünist Birlik’e Çağrısı” başlıklı ajitatif yazının son satırındaki “Sürekli Devrim” çağrısı, bilinçli denilebilecek bir müdahaleyle “Devrimin Sürekliliği” olarak değiştirilmiştir. Herhalde çevirmen Ahmet Kardam, Marx’la Engels’in "Trotskism" propagandası yaptığını düşünmüştü!..

"Ama işçiler kendi nihai zaferlerine en büyük katkıyı kendileri yapmak zorundadırlar: kendi sınıf çıkarlarını öğrenmekle, kendi bağımsız politik tavırlarını hiç gecikmeksizin benimsemekle, demokratik küçük burjuvazinin iki yüzlü cümlelerine kanmaktan kaçınarak proletaryanın bağımsız olarak örgütlenmiş partisinin gerekliliğinden bir an bile kuşku duymamakta. Savaş naraları şu olmalıdır: Sürekli Devrim." (Marx-Engels, 1850)

İngilizce'den kontrol etmek isteyenler, Marx'ın "Adress of the Central Committee to the Communist League" başlıklı yazısına bakabilirler.

"Although the German workers cannot come to power and achieve the realization of their class interests without passing through a protracted revolutionary development, this time they can at least be certain that the first act of the approaching revolutionary drama will coincide with the direct victory of their own class in France and will thereby be accelerated. But they themselves must contribute most to their final victory, by informing themselves of their own class interests, by taking up their independent political position as soon as possible, by not allowing themselves to be misled by the hypocritical phrases of the democratic petty bourgeoisie into doubting for one minute the necessity of an independently organized party of the proletariat. Their battle-cry must be: The Permanent Revolution."

http://www.marxists.org/archive/marx...e/1850-ad1.htm

Konu nestor tarafından (27-09-2008 Saat 14:29 ) değiştirilmiştir..
nestor isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 27-09-2008, 15:10   #10 (permalink)
 
Afg@N - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Kullanıcı Profili
Üyelik tarihi: Sep 2007
Üye No: 2737
Mesajlar: 7
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 0
0 Mesajına 0 Teşekkür Aldı
Standart

Nestor yoldaşın dediklerine bende bişey eklemek istiyorum.Ayrıca sosyalizmde sınıf olmadığı Lenin yoldaş tarafındanda açıkça söylenmiştir ve sınıfların olmadığı bi yerde devlette yoktur.Çünkü devlet bir sınıfın diğer sınıfa baskı aracıdır.Sosyalizmle , Komünizm arasındaki en temel fark yukardada söylenilen gibi sosyalizmde emeğine göre kazanırken komünizmdeyse yeteneğine göre çalışır ihtiyacın ne kadarsa o kadar alırsın.Kabaca özetlemek gerekirse böyle denebilir...
Afg@N isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 8 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 8 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

“Hukuk, iktidarın fahişesidir”
Saat...


Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.