Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu  

Ana Sayfa Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu > SİYASET > Politik Gündem

Politik Gündem Güncel Politik Konuların Okunup Tartışıldığı Bölüm


Konu Bilgileri
Kısayollar
Konu Basligi Operasyon Başbakanın oğluna dayandı
Cevaplar
4
Sonraki Konu
sonraki Konu
Görüntüleyenler
 
Görüntüleme
712
Önceki Konu
önceki Konu
Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 25-12-2013, 22:54   #1 (permalink)
 
Şeref Aydın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üyelik tarihi: Oct 2009
Üye No: 26604
Mesajlar: 1,863
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 2,523
491 Mesajına 1,256 Teşekkür Aldı
Standart Operasyon Başbakanın oğluna dayandıYolsuzluk ve rüşvet operasyonu başbakanın oğlu Bilal Erdoğan’a dayandı. Ergenekon soruşturmasını da yürüten Savcı Muammer Akkaş'ın hazırladığı dosyadan basına sızan bilgilere göre, operasyonda Bilal Erdoğan’ın yanı sıra uluslararası alanda El Kaide Finansörü olduğu gerekçesiyle aranan ve malvarlığı dondurulan Yasil El Kadı’nın adı geçiyor. İşte Türkiye’yi sarsacak ve aynı zamanda “terörün finansmanı” suçlamasıyla karşı karşı karşıya bırakacak iddialar...

100 MİLYAR DOLARLIK YOLSUZLUK SORUŞTURMASI
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ekonomik büyüklüğü 100 milyar doları bulan, uluslararası çapta çok büyük bir kara para aklama, rüşvet, ihaleye fesat karıştırma ve yolsuzluk dosyası hazırlandı.
Mart 2012’de başladığı öğrenilen soruşturmada 28 adet dev ihalede usulsüz işlemler tespit edildi. 100 milyar dolarlık bir kamu zararı ve haksız kazanç sağlanarak hazinenin büyük zarara uğratıldığı belirlendi.Soruşturma kapsamında Başbakanlık, Ulaştırma Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Kültür Bakanlığı ve Başbakanlık Kalkınma Ajansının onlarca şüpheli işlemi izlenerek tespit edildi.
OPERASYON NEDEN BUGÜN GERÇEKLEŞEMEDİ?

Güvenlik ve Adliye kaynaklarından sızan bilgilere göre soruşturmanın bugün operasyonlara, aramalara ve gözaltılara dönüşmesi bekleniyordu ancak bu olmadı. Bu nedenle büyük bir Savcılık-Emniyet krizi patlak verdi. Altında 2 no'lu Özgürlük Hakimi Zeki Karaçöl'ün imzasının bulunduğu "gözaltı kararları" nın alınmasının ardından savcılık hareket geçti. İstanbul Emniyeti'ne karar doğrultusunda talimat gönderdi. Ancak İstanbul Emniyeti bu doğrultuda harekete geçmedi. Bunun üzerine Emniyet'le Savcılık arasında gün boyu süren ve devam eden kriz ortaya çıktı. Kriz zaman zaman yeni taraflar ortaya çıkardı. Bu doğrultuda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan hedefinde soruşturmayı yürütenlerin olduğu anlaşılan resmi açıklama bile geldi.

BAŞBAKAN’IN OĞULLARI DA VAR
Soruşturmada ismi geçen kritik isimlerden bazıları: Başbakan Erdoğan’ın oğulları Necmettin Bilal ve Burak Erdoğan, Erdoğan’ın danışmanı Hasan Doğan, Başdanışman İbrahim kalın, Latif topbaş, İBB Genel sekreteri Adem Baştürk, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Binali Yıldırım’ın danışmanı Ömer Sertbaş, İsmet Yıldırım, işadamları Yasin El Kadı, Celal Koloğlu, Mehmet Cengiz, Fatih Saraç, İbrahim Çeçen, Adnan Çebi, Abdullah Tivnikli, Üsame Kutup, Orhan Cemal Kalyoncu.
İsmi geçen kuruluşlar ise Turkuaz Grup, (Sabah ve ATV), Bosphorus 360, BİM, Başbakanlık Kalkınma Ajansı, Kolyoncu Grup, KİPTAŞ, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Al Baraka Türk ve TÜRGEV.

SORUŞTURMA KAPSAMINDA NELER VAR?

Soruşturma kapsamındaki yolsuzluk olayları:

1-ETİLER POLİS ARAZİSİ:
Etilerin tek boş arazisi olan Etiler Polis Okulu arazisinin piyasa değerinin 1 Milyar Doların üzerinde olduğu belirtiliyor. Ancak Bilal Erdoğan’ın gizli ortakları arasında yer aldığı Bosphorus isimli şirkete ihalesiz satış bedeli 460 milyon dolar olarak tespit edildi. Kamu, yaklaşık 600 milyon dolar zarara uğratıldı.
Bosphorus’un 360 şirketinin henüz polis okulu arazisi için devir, satış ve ihale süreci olmadan yabancı ortaklarla anlaşmalar yaptığı, yabancı firmalara Albaraka Türk Katılım Bankasından fon dahi ayarladığı belirlendi, arazi için nihai bir ihale gerçekleşmeden binaların maketlerinin hazırlandı. Arazinin devredilmesi sürecinde KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım öncülüğünde arazinin ‘değerleme ihalesi’ne fesat karıştırıldığı belirlendi.
Öte yandan Bosphorus 360 Şirketinin ortakları arasında Bilal Erdoğan’ın yanı sıra Yasin El Kadı ve oğlu Muaz Kadı, Başbakanlık Yatırım Ajansı Başkanı İlker AYCI, Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansından Kalkınma Ajanslarıyla İşbirliği Daire Başkanı Abdülkerim Çay, Suudi İş Adamı Usame Kutub ve Tekstilci Cengiz Aktürk bulunuyor.

2-SULTANBEYLİ MADEN ARAZİSİ
Orman Bakanlığı, İstanbul Sultanbeyli Paşaköy orman sahasında bulunan maden arazisine; SİT çalışmaları devam ettiği, madencilik faaliyetleri başladığı taktirde sosyal problemlerle karşılaşılacağı, İstanbul il sınırları içinde doğal olarak yetişen bitki türlerinin bulunduğu ve kontrolsüz kentleşme, aşırı ölçüde gelişme ve yeşil alanlara yapılan müdahalelerden dolayı popülasyonların tehdit altında bulunabileceği gerekçeleriyle maden işletme izni verilmedi.
Ancak Bosphorus 360, 1 ayda madene işletme izni aldı. 10 Milyar Dolarlık Maden işletme izni karşılığında maden işletmesin sahibi Adem Peker’e herhangi bir ödeme yapılmadan yüzde 50 hisse ile ortak olundu. Daha sonra Peker, ortaklıktan çıkarılarak Bosphorus’un işletmesine tamamen el konuldu.
Maden işletme izni çıkmasının ardında yine Başbakan Erdoğan’ın Orman ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlıklarına verdiği talimatlar bulunuyor. İznin çıkması için Başbakanlık Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan’ın konuyu yakından takip etti, maden işletilmeye başladıktan sonra ise orman arazisinde bir çevre katliamı yaşandı, çok sayıda ağaç kesildi ve patlamalardan dolayı orman yangını çıktı.

3-SABAH-ATV’NİN SATIŞI
Turkuaz Medya Grubunun elinde bulunan yazılı ve görsel medya organlarının satın alınması için, Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla, Binali Yıldırım’ın koordinesiyle Mehmet Cengiz, Celal Koloğlu, İbrahim Çeçen, Adnan Çebi, Hayrettin Özaltın, Muzaffer Nasıroğlu ve Abdullah Tivnikli’den 100’er milyon Dolar para toplandığı tespit edildi. Toplam 550 Milyon Dolara bu satış gerçekleşmiş oldu. Medya grubunun başına Zirve Holding’i kuran Ömer Faruk Kalyoncu getirildi. Bahse konu paraların firmalarından çıkışı ise değişik kılıflar altında yapılmaya çalışıldı.
İşadamlarının Sabah ve ATV’nin satın alınmasında verdikleri bu yüksek meblağlı paraların, Devlet İhaleleri karşılığında “rüşvet” olarak verdikleri ortaya çıktı.

4-İHALEYE FESAT
İstanbul Pendik ilçesi Üçağaç mevkii civarında bulunan 249 parselde bulunan arazinin Kadıköy 3. İcra İflas Müdürlüğünden pazarlık sureti ile satışı gerçekleştirdi. İhale süresince Abdullah Tivnikli, BİM’in sahibi M. Latif Topbaş ve Avni Çelik tarafından, ihaleye katılacak firmalar ve verilecek teklifleri koordine ettiği belirlendi. İhaleye çıkmadan önce fason şirketler kurulduğu ve ihaleye kendileri dışında kurdukları fason şirketlerin girmesinin sağlandığı tespit edildi.

5-URLA VİLLA’DA USULSÜZ SİT ALANI İŞLEMİ
İzmir Urla sınırları Zeytineli dolaylarında, Başbakan Erdoğan’ın kendisi ve ailesi için yapılacak “villalar”ın bulunduğu arazinin usulsüz şekilde 1. derece sit alanından 3. derece sit alanı haline getirdiği belirlendi. Arazi henüz imara açılmadan üzerinde binalar yapılmaya başlandı.
Bu işlem için Başbakan’ın doğrudan talimatı ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Osman İyimaya ve Urla Kaymakamı devreye girdi.
Üniversite hocalarına 130 bin TL civarında rüşvet verilerek bir rapor yazdırıldığı ve böylece dönüşümün sağlandığı belirlendi. İlk Villa’nın 2014 Mayıs ayında tamamlanması planlanıyordu.
.
6-İBRAHİM KALIN’A RÜŞVET
Abdullah Tivnikli’nin Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Eksim Yatırım Holding bünyesindeki Alentek Enerji A. Ş. Firması’nın, Başbakanlık Müsteşarlığı’nda bulunan bir dosyayı Başbakanlık Başdanışmanı İbrahim Kalın’a verdiği rüşvetle onaylattığı tespit edildi.

7-MECİDİYEKÖY-MAHMUTBEY METRO HATTI İHALESİ
8 Ekim 2013 Salı günü İstanbul Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistem Daire Başkanlığı Avrupa Yakası Raylı Sistem Müdürlüğü tarafından yapılan Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı İhalesine fesat karıştırıldı belirlendi. İhale tarihinden birkaç gün önce Kalyon ve Kolin ünvanlı firma yetkileri Orhan Cemal Kalyoncu, Sezai Bacaksız, Celal Koloğlu, Kenan Avis, Selcen Zeliha Özkök ve İbrahim Erdoğan Gözel ile birlikte bazı firma yetkililerinin bir araya gelerek ihalede verilecek teklifleri birlikte kararlaştırdıkları, böylece ihaleye fesat karıştırdıkları tespit edildi.

8- TERMİK SANTRAL İHALESİ
Özelleştirilmesi planlanan 14 termik santralin, Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla özelleştirme kapsamından çıkarıldığı ve yenilenmesi için oğlu Bilal Erdoğan’ın gizli ortağı olduğu Bosphorus 360 Şirketine ihale edilmeye çalışıldığı belirlendi.
Bosphorus 360, santrallerin yenilenmesi için Çek Firması Skoda Export Enerji Anonim Şirketi’ne danışmanlık hizmet vermeyi ve bunun karşılığında 500 bin dolar kar elde etmeyi planladı. Termik santrallerin yenilenmesi ihalesine, Bosphorus 360 Şirketinin aracılık yapması için Başbakanın talimatıyla bizzat Enerji Bakanı Taner Yıldız devreye girdi.

9- YASİN EL KADI
2001 yılından itibaren ABD, BM ve AB tarafından uluslararası alanda El Kaide Finansörü olduğu gerekçesiyle aranan ve malvarlığı dondurulan Yasil El Kadı’nın Türkiye’de Albaraka TüRK ve BİM mağazalarının gizli ortağı olduğu tespit edildi. El Kadı’nın, arandığı dönemde Başbakanlık inisiyatifiyle Türkiye’nin de taraf olduğu uluslararası yaptırımlara aykırı olarak, Türkiye’ye defalarca geldiği belirlendi.
Başbakan Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan ile gizli ticari ortaklık içerisinde şirketler kurarak faaliyet gösterdiği ve Başbakanla yapılan gizli görüşmeler gerçekleştirdiği tespit edildi.
El Kadı’nın oğlu Muaz El Kadı ile Bilal Erdoğan’ın ortakları arasında bulunduğu Bosphorus 360 Şirketinin, inşaat sektöründe imar sorunu yaşayan işadamlarına rüşvet karşılığı yardımcı olduğu da iddialar arasında. Rüşvetin bizzat Başbakanın talimatı ve bilgisi dâhilinde gerçekleştiği belirtiliyor.
İşadamları aldıkları kamu ihalelerine karşılık, rüşvet olarak Bilal Erdoğan’ın yöneticileri arasında bulunduğu, Erdoğanların Aile Vakfı olan TÜRGEV’e bağış adı altında yardım yaptılar.
10- SİMİT SARAYI’NA USULSÜZ İHALE
TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından Marmaray Projesi kapsamındaki Yenikapı İstasyonunda 2 adet 8.85 metrekare ve Kazlıçeşme istasyonunda 15.20 metre karelik alanlarda yapılacak olan “Büfe- Büvet- Cafe” işletmelerinin ihaleyle kiralanmasına fesat karıştırıldığı tespit edildi. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Yıldırım’ın danışmanı Ömer Sertbaş, Simit Sarayı A.Ş firması sahipleri olan Abdullah Kavukçu ve Haluk Okutur ile görüşerek, ihale şartnamesini Simit Sarayı yöneticilerin talep ve istekleri doğrultusunda hazırlattı. TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman’ın yardımıyla da değişikliler yapılarak ihale şartnamesi firma talepleri doğrultusunda düzenlendi.

11-SORUŞTURMANIN GİZLİLİĞİNİ İHLAL
Simit Sarayı İhalesi devam ederken Binali Yıldırım’ın danışmanı Ömer Sertbaş’ın, takip edildiğine dair şüpheler duyması üzerine Ulaştırma Bakanı Binali YILDIRIM vasıtası ile TİB üzerinden teknik takip altında olduğunu öğrendiği ve örgütsel faaliyetlerine ara verdiği tespit edildi.

12-VİRANŞEHİR İHALE
Karayolları Genel Müdürlüğü’nün 03.12.2013 tarihinde Viranşehir-Kızıltepe’de yapılan yol ihalesine, Kalyon İnşaat firması yetkilileri Ömer Faruk Kalyoncu ve Zeliha Özkök ile Met-Gün inşaat yetkililerinin 111.854.384 TL olan yaklaşık maliyet fiyatını ihaleden önce öğrendiği ve bu şekilde ihaleye fesat karıştırdığı belirlendi.

13- ÇANAKKALE KARAYOLU ARAZİSİ
Karayolları Genel Müdürlüğü Program ve İzleme Daire Başkanlığı’nın, “Çanakkale-Ezine-Ayvacık yolu km:0+000 – 63+670(ikmal) ve havran-Edremit-Ayvacık Yolu (Ayvacık Küçükkuyu arası) km:0+000 – 20+727 kesimlerinin yapım işi” adı altında 25 Ekim 2013 pazartesi günü saat:14.30’ da Ankara’da, “belli istekliler arasında ihale usulü” ile ihale yaptığı öğrenildi.Bu ihalede, Kalyon İnşaat +Kolin İnşaat + Özka İnşaat ortak girişimi ihaleyi kazanmak için ihaleye katılan diğer firmalarla anlaşma yaptı ve bazı firmalara “çıkma bedeli” adı altında para verilerek, ihaleden çekilmeleri sağlandı.

14-İSTANBUL-ANKARA HIZLI TREN PROJESİ/VEZİRHAN-İNÖNÜ TÜNEL İHALESİ
“Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi 2. Etap Vezirhan-İnönü arasında bulunan Tünel 26’nın geri kalan kısmının yapılması yapım işi” ihalesinde iş adamları Mehmet Cengiz, Hasan Dağcı, Ahmet Ergün ve İbrahim Çeçen; TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Başbakan Erdoğan’a ulaşarak ihaleye ait gizli kalması gereken bilgilere ulaştıkları ve ihaleye fesat karıştırdıkları belirlendi.
TÜRGEV'İN ADININ KARIŞTIĞI YOLSUZLUKLAR

*Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV)’e usulsüzlük ve yolsuzlukla kamu arazilerini devredilmesi
*Başbakan Erdoğan ve N. Bilal Erdoğan’ın nüfuzlarını kullanarak yüksek değerli arazilerin devredilmesi,
*Alınacak arazilerde karşılaşılan problemlerin Başbakan Erdoğan’ın nüfuzu ile çözülmesi,
*TÜRGEV adına yapılacak tadilat vs. inşa işlemleri için özel şirketlere herhangi bir ücret talep etmemesi,
*İGDAŞ’a ait arazinin Türgev’e devri,
*Milli Eğitim Vakfının Şehzadebaşı’nda Türgev’e devrettiği arazide Otel yapılmak istenmesi üzerine, araziye sınır özel arazinin tehditle satın alınmak istenmesi,
*Altunizade’de hazineye ait bir araziye talip olan Milli Eğitimin talebinin geri çektirilerek arazinin TÜRGEV’e devri,
*Millet caddesindeki 17 dönümlük İETT garajı arazisinin Türgev’e Üniversite yapılması amacıyla devri girişimi,
*Hayırlı Vakfının 27 dönümlük arazisine imar alınmasına karşılık Türgev’in araziye % 50 ortak olması,
*Üsküdar Ünalan Mahallesindeki bir arazinin başka bir şahsa devrinin Bilal Erdoğan tarafından engellenerek Osman Bozkurt’a devrinin sağlanması,
*Ali Ağaoğlu’nun imar ve ruhsat sıkıntılarının çözülmesine karşılık rüşvet olarak 20 Dönüm arazisini Türgev’e devri

Evrensel.net
______________________________________________________
İşçi Sınıfı Partisiyle Güçlüdür
Şeref Aydın isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 28-12-2013, 11:45   #2 (permalink)
 
Koray Kold - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üyelik tarihi: Jul 2013
Üye No: 47074
Mesajlar: 159
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 35
23 Mesajına 41 Teşekkür Aldı
Standart

İnsan bu kadar ismi bir arada görünce Bilal Erdoğan bakan çocukları mütahitler belediye başkanları islami terör örgütü finansörleri vs 1 numara için ne zaman gözaltı kararı çıkar diye sormadan edemiyor.
Konu Koray Kold tarafından (28-12-2013 Saat 11:54 ) değiştirilmiştir..
Koray Kold isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 30-12-2013, 10:46   #3 (permalink)
 
Koray Kold - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üyelik tarihi: Jul 2013
Üye No: 47074
Mesajlar: 159
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 35
23 Mesajına 41 Teşekkür Aldı
Standart

2 Milyon Gönder Süleyman

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Erdoğan’a, “Hükümete yakın bir gazete yöneticisinin ‘Maaşları ödeyemiyorum. Oradan 2 milyon lira gönder’ diyerek Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan’dan para göndermesini istediği iddiası doğru mudur?” diye sordu.

Tanrıkulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi veri. Soruşturma sürecinde yapılan teknik takipte, hükümete yakın olarak bilinen bazı medya kuruluşu yöneticilerinin, Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan’dan “nakit desteği” istedikleri iddiasını Meclis gündemine taşıdı.


Basına yansıyan iddiaya göre Aslan’ın, “Burası halka açık şirket. Açıklayamayacağım kaynak transferleri yapamam” dediğini ve bunun üzerine medya yöneticisinin, “Bir şey olmaz. Ben reklam faturası keser gönderirim sana” cevabını verdiğini belirten Tanrıkulu, Başbakan Erdoğan’dan şu soruların yanıtını istedi:


“Hükümete yakın bir gazete yöneticisinin ‘Maaşları ödeyemiyorum. Oradan 2 Milyon TL gönder’ diyerek Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan’dan para göndermesini istediği iddiası doğru mudur?
İddia doğruysa, Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan’dan 2 Milyon TL yollamasını isteyen gazete yöneticisi kimdir?
Gazete yöneticisinin isteği, Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan tarafından yerine getirilerek 2 Milyon TL veya dolar veya Euro tutarındaki para gazete yöneticisine gönderilmiş midir? Para gönderildiyse eğer hangi tarihte, kime ve nasıl ödenmiştir?


1 Ocak 2004–30 Aralık 2013 tarihleri arasındaki dönemde Halkbank, verdiği reklam ve ilanlar için hangi gazetelerle, dergilere, televizyonlar ve radyolara toplam ne kadar ödeme yapmıştır?
Tüm ödemeler Bankacılık Mevzuatlarına uygun olarak yapılmış mıdır? Tüm ödemeler muhasebe kayıtlarına yasal mevzuatlara uygun biçimde kaydedilmiş midir?


Halkbank’tan AKP’ye yakın olarak bilinen gazetelerin patronları ve yöneticilerine para transferleri gerçekleştirilmiş midir? Savcılık bu konuda bir inceleme yapmış mıdır ya da yapacak mıdır?”

Birgün Gazete
Koray Kold isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 30-12-2013, 12:03   #4 (permalink)
 
Koray Kold - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üyelik tarihi: Jul 2013
Üye No: 47074
Mesajlar: 159
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 35
23 Mesajına 41 Teşekkür Aldı
Standart

Escortlu El Kadı

Terörle Mücadele Kanunu’yla (TMK) yetkili savcı Muammer Akkaş’tan alınan ikinci yolsuzluk soruşturmasına ilişkin ilginç ayrıntılar ortaya çıktı. Soruşturma dosyasında adı bulunan Suudi iş adamı Yasin El Kadı’nın, yolsuzluk soruşturmasının başladığı tarih olan Şubat 2012’den, BM terör listesinden çıkarıldığı 5 Ekim 2012’ye kadar geçen sekiz aylık sürede yasadışı yollarla dört kez Türkiye’ye geldiği iddia ediliyor. Bu süre içerisinde Türkiye’ye girişi Bakanlar Kurulu kararıyla yasaklanmış olmasına rağmen Suudi iş adamına Başbakanlık Koruma araçlarının eskortluk yaptığı ileri sürüldü. Görüntülerle sabitlenen bu iddiaların yolsuzluk soruşturması dosyasına girdiği öğrenildi. Usame Kutup’un da, yasaklı olduğu dönemde Yasin El Kadı ile birlikte Türkiye’de bulunduğu iddia edildi.


YASİN EL KADI’NIN FAALİYETLERİ DOSYADA

İddiaya göre, Yasin El Kadı, Türkiye’de Bosphorus 360 gibi bazı şirketlerin yönetim toplantılarına katıldı. Kadı’nın görüştüğü isimler arasında, BİM’in ortaklarından M. Latif Topbaş’ın da bulunduğu iddialar arasında. Yasin El Kadı’yı aynı zamanda Başbakanlık koruması olan polis memuru İbrahim Yıldız’ın karşıladığı da öne sürülüyor. İş adamının, şirket işlerini oğlu Muaz Kadıoğlu üzerinden yürüttüğü belirtiliyor.


DEĞERİNİN ALTINDA ALIM

Boshporus 360 isimli şirketin, değeri bir milyar doların üzerinde olduğu belirtilen Etiler’deki Polis Okulu arazisini, 460 milyon dolar gibi değerinin altında bir fiyata ihalesiz olarak satın almasının kararlaştırıldığı da iddialar arasında. Soruşturma dosyasında, sadece arazi bedeli üzerinden kamunun uğrayacağı zararın 540 milyon dolar olduğu iddia ediliyor.


BAŞBAKANLIK KORUMALARI ESKORTLUK YAPMIŞ

Arandığı dönemde Türkiye’ye defalarca giriş çıkış yaptığı kamera kayıtlarıyla belirlenen Yasin El Kadı’nın, M. Latif Topbaş’ın özel uçağıyla Türkiye’ye giriş çıkış yaptığı da iddia ediliyor. Yasin El Kadı’nın, Türkiye’ye geldiğinde havalimanlarındaki kameralar kapatılarak VIP’ten geçirilmek suretiyle pasaport - vize gibi hiçbir prosedür uygulanmadan tamamen kanun dışı olarak Türkiye’ye sokulduğu öne sürülüyor.

Teknik takip bilgilerine göre; Yasin El Kadı, Türkiye’ye girişinin yasak olduğu dönemde, 14 Haziran 2012 günü Türkiye’de BİM Birleşik Mağazaları A.Ş. Genel Merkezi’ne giderek toplantılarına da katıldı.


TORBALARLA PARA TAŞINDI

18 Nisan 2012 tarihinde de kaçak yollardan Türkiye’ye geldiği iddia edilen Yasin El Kadı’nın ayrıca, BİM Genel Merkezi’ndeki toplantıya katıldığı, Kadı’nın aracına, iki torba dolusu kutular içinde para nakledildiği ve Kadı’nın bu parayı daha sonra uçakla, yine yasadışı yollardan yurt dışına kaçırdığı da öne sürüldü.İş adamı Yasin El Kadı Kimdir


Amerika Birleşik Devletleri’ni sarsan 11 Eylül saldırılarının ardından Yasin El Kadı, Birleşmiş Milletler El-Kaide Yaptırımlar Komitesinin (The Al-Qaida Sanctions Committee) El-Kaide terör örgütü ile bağlantılı şahıslar listesinde yer aldı ve yaklaşık 11 yıl boyunca uluslararası arenada arandı. Yasin El Kadı’nın finansörleri arasında olduğu iddia edilen El Kaide terör örgütü, 15 - 20 Kasım 2003’de İstanbul’da 2 saldırı düzenlemiş ve bu saldırılarda 58 kişi hayatını kaybetmişti.

Haber: Eskortlu El Kadı - Taraf Gazetesi

Koray Kold isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 30-12-2013, 12:06   #5 (permalink)
 
Koray Kold - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üyelik tarihi: Jul 2013
Üye No: 47074
Mesajlar: 159
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 35
23 Mesajına 41 Teşekkür Aldı
Standart

Yargıtay karar vermesi için dosyayı Pensilvanyaya göndermiş Hoca adalete uyun demiş

Peh Peh Peh...


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, 'cemaatin imamı' diye nitelendirilen kişinin, bir holdingin başında bulunan kişinin dosyasıyla ilgili ne karar verilmesi gerektiği hususunu, dosyanın kısa özetiyle Pensilvanya'ya gönderdiğini söyledi. Karabük'te partisinin il başkanlığının danışma meclisi toplantısında konuşan Şahin son günlerde yaşanan gelişmeleri değerlendirirken yasalara göre savcıların, başsavcıların emriyle hareket etmesi gerektiğini belirterek sözleni şöyle sürdürdü: "Ama şimdi birtakım savcılar bildiri dağıtıyor. Tarihimizde görülmemiştir. Bir savcı geldi, adliyenin önünde basına bildiri dağıttı.

'Fethullah Gülen Hoca Cemaati' dediğimiz kişiler bizlerin kardeşleri ancak acaba yargı içinde bu cemaate sempati duyanlar, birtakım yargıçlar bu projede görev üstlenmiş olabilir mi? Buna ihtimal verebilir misiniz?" İlk defa açıklayacağı, duyduğunda uzun süre inanmak istemediği ancak soruşturduğunda doğru olduğu kanaatine vardığı olayı paylaşmak istediğini belirten Şahin, "Önemli bir holdingin başında bulunan bir kişi hakkında ceza davası var ve mahkum olmuş.

Dosya, Yargıtay'a gelmiş. Yargıtay'da 'cemaatin imamı' diye nitelendirilen kişi, ismi bende saklı, kendisini tanıyorum, bir holdingin başına bulunan kişinin dosyası ile ilgili ne karar verilmesi gerektiği hususunu, dosyanın kısa özetiyle Pensilvanya'ya göndermiştir. Bakın, çok önemli bir şey söylüyorum arkadaşlar. Nasıl karar vermesi hususunu Pensilvanya'ya sormuştur. 'Bir savcı, hakim böyle bir şey yapabilir mi' diye sordum kendime, kafam, hafızam kabul etmedi ama araştırdığımda maalesef bunun doğru olduğu kanaatine vardım" şeklinde konuştu.


"HOCA, 'ADALETE UYUN' DEMİŞ"
Kamuda görevli birtakım işgüzarlar olduğunu ileri süren Şahin, şunları dile getirdi: "Peki hoca efendi nasıl cevap vermiş? Onu da tespit ettim. Hoca efendi, 'adalet neyi gerektiriyorsa ona göre karar verin' demiş Allah razı olsun ama oraya sempati duyan birtakım kamu görevlileri maalesef belki yaranmak için, belki başka nedenlerle bu tür yanlışlıklar yapabiliyor.

Bu işin de öyle bir iş olduğunu düşünüyorum. Bir silahlı kuvvetler mensubusunuz, bir tarikatla, manevi liderle gönül bağınız olabilir, ondan dersler alabilirsiniz. Bu, normaldir ama komutanınız 'falan yere gidip bayrağı dikeceksiniz' dediğinde, siz 'ben bağlı olduğum tarikat liderine bir sorayım' diye düşünürseniz, orada disiplin olmaz. Yargıda böyle bir düşünceyle hareket edilirse o yargıda adalet tecelli eder mi? Emniyette eder mi? Maalesef yargımızda da emniyetimizde de böyle bir yapı oluştu."


'HOCA EFENDİ SİZİ SEVİYORUZ ARTIK TÜRKİYE'YE DÖNÜN'
Mehmet Ali Şahin
, 1,5 ay önce rahatsızlık geçiren Fethullah Gülen'le telefonla görüşerek "geçmiş olsun" dileklerini ilettiğini ve kendisini çok sevdiğini vurguladı. "Bir beddua olayından dolayı ciddi eleştiri aldı" diyen Şahin, şunları belirtti: "İnsan hata yapabilir. Keşke söylemeseydi o bedduayı çünkü daha önceki vaazlarını biliyorum. Beddua etmeyi hep yasaklamıştır. Buradan, muhterem hoca efendiye çağrıda bulunmak istiyorum. Hocam, artık Türkiye'ye dönün lütfen. Vatanın havasını teneffüs edin, ciğerlerinizdeki mikropları öldürsün bu temiz hava. Türkiye'de sizin isminizi kullanılarak fitne yayılıyor. Gelin, buna vaziyet edin, sizi seviyoruz. Hakkımızda ne söylerseniz söyleyin, sizi seviyoruz."

"Cemaat imamı Pensilvanya'ya dosya gönderdi"-Sabah - 30 Aralık 2013
Koray Kold isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

“Hukuk, iktidarın fahişesidir”
Saat...


Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.