Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu  

Ana Sayfa Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu > SİYASET > Politik Gündem

Politik Gündem Güncel Politik Konuların Okunup Tartışıldığı Bölüm


Konu Bilgileri
Kısayollar
Konu Basligi
NEWROZ PİROZ BE
Cevaplar
5
Sonraki Konu
sonraki Konu
Görüntüleyenler
 
Görüntüleme
1676
Önceki Konu
önceki Konu
Cevapla
 
Bookmark and Share LinkBack Seçenekler Stil
Alt 20 Mart 2011, 13:58   #1
 
kuzulkurtt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üyelik tarihi: 22 Ekim 2010
Üye No: 32270
Bulunduğu yer: Siverek kanlıkuyu
Mesajlar: 420
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 0
0 Mesajına 0 Teşekkür Aldı
Standart NEWROZ PİROZ BEBarış ve Demokrasi Partisi (BDP) organizasyonuyla Zeytinburnu'ndaki Kazlıçeşme Meydanı'nda nevruz kutlaması yapılıyor.

İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, BDP'nin nevruzu kutladığı Kazlıçeşme Meydanı'na gelerek incelemelerde bulundu. Çapkın, alanda görevli polis müdürlerinden bilgi aldı. Kazlıçeşme'de polis, sabahın erken saatlerinden itibaren yoğun güvenlik önlemi aldı. Meydana çıkan birçok yol saat 07.30'dan itibaren tirafiğe kapatıldı. Meydana gelenler üstleri arandıktan sonra içeri alındı. Sıkı bir denetimden geçirilen vatandaşların ellerindeki pankartlarda incelendi.Polise göre kutlamalara 100 bin kişiden fazla katılım var. Kutlamalar kapsamında BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın konuşma yapması bekleniyor


13:22 | 20 Mart 2011


BDP'nin organize ettiği nevruz kutlamalarına katılmak için alana gelen 30 kişilik grup ile polis arasında arbede yaşandı. BDP Küçükçekmece ilçe teşkilatı üyesi olduğu belirtilen grup, arama noktasındaki polislerin üstlerini aramasına izin vermedi. Bunun üzerine polis, grubu alana sokmadı. Bu sırada grup ile polis arasında arbede çıktı. Grup üyeleri çekim yapan basın mensuplarına da tepki gösterdi. Olay BDP'li görevlilerin araya girmesi ile sona erdi.
TEK TİP KIYAFET
Kazlıçeşme'deki nevruz kutlamalarına arasında yeşil renkte tek tip elbise giyen bir grubun zafer işareti yaparak düzenli yürüyüş eşliğinde Kürtçe marş okuması dikkat çekti.
kuzulkurtt isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20 Mart 2011, 14:00   #2
 
kuzulkurtt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üyelik tarihi: 22 Ekim 2010
Üye No: 32270
Bulunduğu yer: Siverek kanlıkuyu
Mesajlar: 420
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 0
0 Mesajına 0 Teşekkür Aldı
Standart

kuzulkurtt isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20 Mart 2011, 15:36   #3
 
Ekim Arat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Proleter Devrimci
Kullanıcı Profili
Üyelik tarihi: 25 Temmuz 2007
Üye No: 712
Mesajlar: 9.904
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 1.100
1.493 Mesajına 3.889 Teşekkür Aldı
Standart

Yüzbinler Newroz alanlarında buluştu!...

Newroz pîroz be!


(20.03.11) - 17 Mart günü ilk ateşlerin yakılmasıyla başlayan Newroz kutlamaları bugün başta Diyarbakır ve İstanbul olmak üzere birçok kentte sürüyor. Alanlara çıkan yüzbinlerce Kürt emekçisi ile ilerici-devrimci güçler Newroz coşkusunu yaşıyor, isyan ruhunu büyütüyor.
BDP öncülüğünde yapılan Newroz kutlamaları "Onurlu bir yaşam için ya özgürlük, ya özgürlük!" şiarıyla gerçekleştiriliyor. Coşku ve kararlılıkla alanlara çıkan yüzbinler özgürlük yönünde güçlü bir irade beyanında bulunuyorlar.
İstanbul

İstanbul'da Newroz kutlamaları için yüzbinler sabahın erken saatlerinden itibaren kutlamaların yapıldığı Zeytinburnu Kazlıçeşme alanına akın ettiler.
7'den 70'e her yaştan, kadınlar, çocuklar, gençler ve yaşlılar yöresel kıyafetleri ve coşkulu sloganlarıyla Newroz alınana geldiler.
Newroz alanında BDP ve Kürt örgütleri dışında birçok devrimci ve ilerici birçok siyasal parti ve örgüt de yerlerini aldılar. BDSP'nin de içerisinde olduğu bu siyasetlerden bazıları şunlardı: EMEP, ESP, Halkevleri, UİD-DER, Mücadele Birliği, SODAP-TÖP-SP-SDP, Kaldıraç, DİP.
BDSP “Eşitlik, özgürlük, gönüllü birlik” pankartıyla alanda yerini alırken, Ekim Gençliği de kendi pankartıyla Newroz'a katıldı.
"Ya özgürlük, ya özgürlük"
Kürsünün iki yanına konulan dev ekranlarla programın izlenmesi kolaylaştırılırken, kürsünün arkasında “Newroz piroz be!” pankartı yer alıyor. Sahnede ise Newroz'un da ana şiarını oluşturan "Onurlu bir yaşam için ya özgürlük, ya özgürlük" yazılı bir pankart asıldı.
“Kadın kırımı toplum kırımıdır / Demokratik Özgür Kadın Hareketi”, “Demokratik ulus ışığında demokratik özerkliği kuralım! / BDP İstanbul İl Başkanlığı” pankartıyla Mazlum Doğan'ın ve Zeynep Kınacı'nın büyük boy fotoğrafları platformda kullanılan diğer pankartalar arasında yer alıyor.
Sarı, kırmızı ve yeşil renklerin hakim olduğu Newroz alanında BDP flamaları ile Öcalan poster ve bayrakları hakim.
Program saat 11.30 civarında başladı.
Demirci Kawa ve Mazlum Doğan şahsında tüm ulusal özgürlük mücadelesinde şehit düşenler anısına yapılan saygı duruşu ile başlayan kutlamalarda BDP Eş Genelbaşkanı Selahattin Demirtaş, BDP İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel, BDP İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, DİSK Örgütlenme Dairesi Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu yer alıyor.
"Demokratik özerklik" talebi yükseltildi
Saygı duruşu ile başlayan programın devamında İstanbul Newrozu'nu örgütleyen Demokratik Kent Konseyi üyesi ve Tertip Komitesi Başkanı Dursun Yıldız bir konuşma yaptı. Bu konuşmada, okunan ortak metinde ve daha sonra Sabahat Tuncel'in yaptığı konuşmada ortak vurgu noktasını demokratik özerlik talebi oluşturdu.
Açılış konuşmasının ardından BDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, milletvekilleri Tuncel ve Uras'la birlikte Newroz ateşini yakarken Öcalan'ın Newroz mesajının da okunduğu kutlama programı büyük bir coşku ile takip ediliyor.
Alanda sloganlar coşkuyla atılırken, halaylar çekiliyor, zılgıtlar yükseliyor. Alanın birçok köşesinde Newroz ateşleri yakılırken, sürekli sirkülasyon olmasına karşın alanda adım atmakta dahi güçlük yaşanıyor.
İstanbul'da kutlamalar hala devam ediyor.

Diyarbakır
Diyarbakır'da Newroz yüzbinlerin katılımıyla kutlanıyor. Alanda Öcalan, PKK'nin öncü kadrolarının fotoğrafları ve KCK bayraklarının yoğunlukta olduğu gözleniyor.
Almanya, Hollanda, İngiltere, İsviçre, ABD ve Fransa gibi birçok ülkeden parlamenterler ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri newrozu izlemek için Diyarbakır'a geldi. KESK Genel Başkanı Döndü Taka Çınar, KESK Genel Sekreteri Kasım Birtek, KESK Hukuk ve Uluslararası İlişkiler Sekreteri İlhami Şahbaz, Büro Emekçileri Sendikası Genel Başkanı Osman Biçer, Eğitim Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç, EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel, ÖDP Genel Başkan Yardımcısı Sema Solaklı, ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın yanısıra çok sayıda gazeteci, Aram Tigran'ın eşi Sirvat Malikyan Tigran, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Yardımcısı Kemal Bülbül de Diyarbakır da bulunuyor.
Protokol yöresel kıyafetlerle katıldı
Saygı duruşuyla başlayan kutlamada DTK Eşbaşkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk, BDP Eş Genel Başkanı Gülten Kışanak, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve Leyla Zana'nın da bulunduğu protokolde yer alan BDP'lilerin yöresel kıyafet giymesi dikkat çekti.
Newroz Tertip Komitesi adına açılış konuşmasının ardından müzik dinletisi yapılırken newroz programı Ahmet Türk'ün konuşmasıyla devam etti.
"Newroz onurdur, başkaldırıdır. 2011 Newroz'u Kürt sorununun çözüm Newroz'u olacak” diyen Ahmet Türk, BDP ve DTK'nın Kürt sorunun “barışçıl çözümü” için çaba sarfettiklerini belirterek ancak Türkiye devletinin, Erdoğan'ın ve kirli odakların Kürtlerin sesini kısmak ve beyinlerini bulandırmak için uğraştıklarına dikkat çekti.
Çözüm çadırlarına çağrı
Türk konuşmasının devamında şunları söyledi: "Gelin Kürtlerin ve Kürt Halk Önderinin elini tutun. Bugün sizin Newroz'a katılımınız ve mücadeleniz birçok şeyi dile getiriyor. Bu mücadele için bugün büyük şeyler yapacağınızı da biliyoruz. Kürt sorununun çözümü için barış ve çözüm çadırları açılmış. Bütün halkımızla bugün bu çadırları ziyaret edeceğiz ve burada çözüm için fikrimizi düşüncemizi dile getireceğiz."
"12 Haziran seçimlerinde AKP'yi gömelim"
12 Haziran'da yapılacak genel seçimlere de konuşmasında yer veren Türk, "AKP'yi bu topraklarda burada bitirmeliyiz. Seslerini kesmeliyiz. Onun için 12 Haziran'da anadile sahip çıkmak dilimizin eğitim dili olmasını sağlamak için, Kürtlerin fikir ve düşüncelerinin ortaya çıkması ve bu sorunun çözümü için, Demokratik Özerkliğe sahip çıkma adına bu seçim çok önemlidir. Biz inanıyoruz ki Kürt halkı isteklerini, birliğini bütün dünyaya duyuracaktır" dedi.
Newroz konuşmalarından bir diğeri ise BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak tarafından yapıldı. Kışanak da 12 Haziran seçimlerine vurgu yaparak “Amed 12 Haziran'da yapılacak seçimini bugün yaptı. Zaferini ilan etti” dedi. Kışanak, Amed halkına "Amed bunları sandığa gömeceğine söz veriyor mu?" sorusunu sorduğunda yüzbinler "evet" yanıtını verdi. Demokratik özerkliği inşa etmenin zamanının geldiği belirten Kışanak taleplerini sıraladı.

Kışanak'ın ardından Osman Baydemir de bir konuşma yaptı.
Diyarbakır'da sona eren kutlamaların ardından aralarından BDP'li milletvekillerinin ve belediye başkanlarının da bulunduğun onbinlerce kişi "Demokratik Çözüm Çadırları"na doğru yürüyüşe geçti.
Ayrıntılı habere daha sonra yer vereceğiz...
Kızıl Bayrak / İstanbul
__________________
sınıfa karşı sınıf,
düzene karşı devrim,
kapitalizme karşı sosyalizm!!!!!
------------------------------------------------------
‎"Komünistlerin vardıkları teorik sonuçlar, hiç bir biçimde, şu ya da bu sözde evrensel reformcu tarafından icat edilmiş ya da keşfedilmiş düşüncelere ya da ilkelere dayandırılmamıştır. Bunlar ancak, gözlerimizin önünde cereyan eden tarihsel bir hareketten, varolan sınıf mücadelesinden doğan gerçek ilişkilerin genel bir ifadesidir."
KARL MARX
Ekim Arat isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20 Mart 2011, 19:37   #4
 
@Kurdish@ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyeliği durduruldu
Kullanıcı Profili
Üyelik tarihi: 14 Mart 2011
Üye No: 34911
Bulunduğu yer: Çatışmanın ortasından
Mesajlar: 80
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 0
0 Mesajına 0 Teşekkür Aldı
Standart

Kazlıçeşmedeki Newroz kutlamalarından biraz önce geldim.

1 milyon hedefimize ulaşamadık, ama aşağı yukarı 600-700 bin kişi vardı alanda.

BDP'den sonra en kitlesel katılımı ESP gerçekleştirmişti.
PARTİZAN, EDP ve DİP bayraklarını da gördüm aralarda.

BDSP'den çok az yoldaş vardı, üzüldüm açıkcası. Çok daha fazla yoldaşın gelmesini bekliyordum.

Fakat genel olarak; coşkulu bir newrozdu.
Havanın soğuk olması, birazcık olumsuz etkiledi kutlamaları.
O yüzden erken bitirdik. Normalde 16.00'a kadar sürmesi gerekirken, 14.30'da bitirildi kutlamalar.

Newroz Piroz Be!!!
Tüm Kürt Halkının, Serok APO'nun, Gerillalarımızın ve Devrimci yoldaşlarımızın Newrozlarını kutlarım.

sevgi saygı ve selamlarla.
@Kurdish@ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20 Mart 2011, 19:43   #5
 
Ekim Arat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Proleter Devrimci
Kullanıcı Profili
Üyelik tarihi: 25 Temmuz 2007
Üye No: 712
Mesajlar: 9.904
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 1.100
1.493 Mesajına 3.889 Teşekkür Aldı
Standart

önemli olan azlık çokluk değil varlıkdır ,BDSP oaraya türkiye işçi sınıfının sesiyle soluğuyla kawanın ateşine körüklemeye gelmiştir .
__________________
sınıfa karşı sınıf,
düzene karşı devrim,
kapitalizme karşı sosyalizm!!!!!
------------------------------------------------------
‎"Komünistlerin vardıkları teorik sonuçlar, hiç bir biçimde, şu ya da bu sözde evrensel reformcu tarafından icat edilmiş ya da keşfedilmiş düşüncelere ya da ilkelere dayandırılmamıştır. Bunlar ancak, gözlerimizin önünde cereyan eden tarihsel bir hareketten, varolan sınıf mücadelesinden doğan gerçek ilişkilerin genel bir ifadesidir."
KARL MARX
Ekim Arat isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 22 Mart 2011, 09:21   #6
 
vurgun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vurgun
Okuyucu
Kullanıcı Profili
Üye No:
Mesajlar: n/a
Teşekkür Grafikleri
Standart Newroz günü bedenini ateşe verdi

GRAZ - Avusturya’nın Graz kentinde Hüseyin Çetinkaya (46) adındaki Kürt yurtseveri bedenini ateşe verdi. Yaşamını yitiren Çetinkaya, geride bir mektup bıraktı.

Alınan bilgiye göre, Maraş Elbistan doğumlu Hüseyin Çetinkaya, Graz kentinde bugün sabah saat 07:30 sularında üzerine benzin dökerek kendini yaktı. Hastaneye kaldırılan Çetinkaya tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Görgü tanıklarına göre bedenini ateşe veren Çetinkaya’nın 'kendimi Newroz ateşiyle temizleyeceğim' şeklinde slogan attığını söylediler. Çetinkaya’nın geride bıraktığı mektuba ise polisin el koyduğu öğrenildi.

Graz'da bulunan Kürt Enfermasyon Merkezi de yaşamını yitiren Çetinkaya için taziyeleri kabul ediyor. Çetinkaya’nın İzmir’deki akrabalarının ise Graz'a hareket ettikleri öğrenildi.

oysa ki KCK nin bu konuda aciklamasi da vardi;

"Günümüz artık kendini yakma eylemleriyle kendini sınırlamak değil, uluslar arası komplonun bütün sonuçlarını ortadan kaldırmak, yani Önder APO’ nun ve halkımızın özgürlüğünü sağlayacak düzeyde çok zengin eylem biçimlerini hedeflemeyi gerektirmektedir. Bu eylemler bir kararlılığı ifade etse de yapılmamalıdır."


düsmana inat 1 gün daha fazla yasamak varken bu sekilde feda eylemlerininden vazgecmek gerek.
  Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Kapalı


“Hukuk, iktidarın fahişesidir”
Şu Anki Zaman: 09:23.


Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.1