Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu  

Ana Sayfa Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu > SİYASET > Politik Gündem

Politik Gündem Güncel Politik Konuların Okunup Tartışıldığı Bölüm

SGDF şehitleri - Ferdane KILIÇ SGDF şehitleri - Narthan KILIÇ SGDF şehitleri - Ece DİNÇ SGDF şehitleri - Cebrail GÜNEBAKAN SGDF şehitleri - H. Ezgi SADET SGDF şehitleri - Büşra METE SGDF şehitleri - A. Ezgi SALICI SGDF şehitleri - Cemil YILDIZ SGDF şehitleri - E. Deniz EROL SGDF şehitleri - Alican VURAL SGDF şehitleri - Uğur ÖZKAN SGDF şehitleri - Mücahit EROL SGDF şehitleri - Çağdaş AYDIN SGDF şehitleri - Koray ÇAPOĞLU SGDF şehitleri - Kasım DEPREM SGDF şehitleri - Yunus Emre ŞEN SGDF şehitleri - Okan PİRİNÇ SGDF şehitleri - Alper SAPAN SGDF şehitleri - Medali BARUTÇU SGDF şehitleri - Murat YURTGÜL SGDF şehitleri - Süleyman AKSU SGDF şehitleri - Nazegül BOYRAZ SGDF şehitleri - Nuran KOÇAN SGDF şehitleri - Duygu TUNA SGDF şehitleri - Emrullah AKHAMUR SGDF şehitleri - Polen ÜNLÜ SGDF şehitleri - Serhat DEVRİM SGDF şehitleri - Nazlı AKYÜREK SGDF şehitleri - İsmet ŞEKER Devrimci şehit Günay ÖZARSLAN Devrimci şehit Vatan BUDAK

Konu Bilgileri
Kısayollar
Konu Basligi Cizre'den Tarihi Görüntüler - YDG-H Asayiş Birimi Kuruldu
Cevaplar
72
Sonraki Konu
sonraki Konu
Görüntüleyenler
 
Görüntüleme
6797
Önceki Konu
önceki Konu
Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 28-06-2013, 17:24   #71
 
Kullanıcı Profili
Üyelik tarihi: Feb 2011
Üye No: 34310
Mesajlar: 4.308
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 1.450
749 Mesajına 2.161 Teşekkür Aldı
Standart

turgut_56 arkadaş,

Ne kadar kolayca, ekonomi-politik kavramını kullanıyorsun. Sanki hep aynı ve tek bir anlamı içeren bir kavrammış gibi. Marksın ekonomi-politik diye ele alıp tahlil ettiği ve karşı durduğu şeyin adı da ekonomi-politiktir, derinliği bir yana, dünyadaki sınırları da bellidir. Marks bunu özellikle belirtmiştir. Senin ekonomi-politik dediğin şey batı-avrupa ile sınırlı ve dünyaya egemen olmaya aday bir olgudur.

Marks bunu dünyaya dayatan değildir. Bu işi, o ekonomi-politiğin sahipleri ile Marksist örgütler birlikte yaparlar. Bu durum Marksdan sonra giderek koyulaşmış ve bugün bir din haline gelmiştir. Bunun içinde Marksın da olduğunu zannedenler çoğunluktadır, Lenin ve A.Öcalan da bu yanılgıyı paylaşanlar arasındadır. Lenin bu yanılgıyı paylaşmakla kalmaz, aynı zamanda savunuculuğunu da yapar. Lenindeki, kendi tabiriyle eski bolşevik görüş dediği şey esas olarak budur. Öcalan ise, bu yanılgıya dahil olmakla beraber, kapitalist modernite diye isimlendirdiği batı-avrupanın ekonomi-politiğine karşı olan bir ideoloji ve hareketin de kurucusudur.

BATI-AVRUPADA, KAPİTALİZM OTURMADAN SOSYALİZM MÜMKÜN DEĞİLDİR. Bu Marksın da görüşüdür. Sebebi de, devleti yıkacak olan gücün parçalanmış ve kapatılmış olmasıdır. Karşı-devrimci güç ise, organize ve merkezidir. Batı-avrupada kapitalizm, kapalılığı bozup şehir öncülüğünü yaratıyordu. Bu manada batı-avrupada köleci dönem dahi feodal dönemden daha şehircidir. Feoadalizm, bri merkez altında toplanmış haramilerin, ezdikleri insanları bölüp yalıttıkları düzeninin adıdır. Dikkatli bak, batı-avrupa için, feodal dönem hakkında aynı şeyleri söylediğimiz halde, borga meselenin devlet ve onunla olan ilişkiler ekseninden bakıyor. Sömürü ve ezme hadiseleri devlet olmadan mümkün değildir. Devletten bağımsız sistem tarifi yapıyorsunuz.

Marksa gelince, o da işin bu kısmını anlatayım derken bilmediği işlere dalıyor ve bilmediği işin gördüğü kısmını referans alıp ordan başlatıyor. Marks üretimle devlet arasındaki ilişkiyi bilmiyor. Sermayedar, para satacak devlet sahiplerinden taşmak istiyor. O dönem likit sermayenin büyüğü belli bir grubun elinde. Aslında Rus hanedanlığı ve Osmanlı hanedanlığında da çok büyük sermaye var. Ama bunlar bu sermayeyi kendi işlerinin ve dahi savaşlarının finansmanında kullanıyorlar. O günün devlet üstü sermaye sahipleri, iki önemli adım atıyorlar. Biri Hollandadan toprak satın almak, -ki kanunen yasaktı, aştılar.- diğeri de, Birleşik Krallığı kefil tutup, onun hiyerarşisi altındaki derebeylerine para satma hakkı.

Marks bize avrupadaki sermayeyi anlatmaya çalışırken işi götürüp fabrikadan başlatıyor. Hadi bu işin görünümü desek ve geçsek, sermaye birikimini de o üretimdeki sömürü üzerinden açıklıyor. Marks bize o yöntemle, fabrikatörün nasıl biriktirdiğini anlatabilir. Sermaye önceden birikmişti. Öyleki o sermaye, Birleşik Krallığın merkez bankasını satın aldı. Sonraki yıllarda, ABD deki merkez bankası da bunlara aitti. Bunlar avrupada yada ABD de hangi fabrikada hangi işçileri sömürdüler de buraları ele geçirdiler. Bu hadiseler olduğunda Birleşik Krallık topraklarında büyük fabrika yoktu. ABD dediğimiz devletin egemen olduğu topraklarda oluşan sistemin yaşı, Osmanlıdaki Galatasaray Lisesinin yaşının yarısı değil.

Ve sen soruyorsun, insanlık şu şu şu sistemlerden geçmedi mi. Saf mısınız yoksa maksatlı mı. Batı-avrupada yaşanan bu silsile üzerinden, dünyayı nasıl buna motomot ilave edebiliyorsunuz. Batı-avrupa, 500 yıl kadar önce yeni kıta dediği yere ulaştı, hayatı ondan sonra olarak tarif ediyor o bölge ile ilgili. İspanyol denizciler, yaklaşık 1 metre çapında altından imal araç tekerleklerini gördükleri zaman şaşkına döndüler. Altın orada kolay işlenen ve araç gereç yapılan herhangi bir metal. Krallarına yazdıkları mektupları ve aldıkları talimatları okuyun. İşçi sömürülmüş de artı değer üstünden dev sermaye oluşmuşmuş da ordan da emperyalizm olmuş. Anlatın pek heyecanlı oluyor.
__________________
Ni Dieu, Ni Maitre !
Ne Tanrı, Ne Efendi !

rağmen yaşa

BOLŞEVÎZM WÊSERKEWE
Bolşevizm Tekrar Kazanacak !
BORGA isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 28-06-2013, 19:55   #72
 
Üyeliği durduruldu
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üyelik tarihi: Apr 2013
Üye No: 48375
Mesajlar: 2.685
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 1.068
700 Mesajına 1.171 Teşekkür Aldı
Standart

Anladım..
İçerik konuyu aştı.

Bunun için başka bir yerde Altın nedir .Para nedir konusunda karşılaşmak umuduyla diyelim.

Bu Konuyu Hasan karataş açarsa ve bizi bilgilendirise sanırım iyi olacak. Okuduğum kadarıyla hasan arakadaş bu konulara haylı vakıf.

neticede ekonomi politiği içeriyor.

BATI-AVRUPADA, KAPİTALİZM OTURMADAN SOSYALİZM MÜMKÜN DEĞİLDİR.. Bu öncelikle ilk marx yazılarında raslanabilecek durum. ve sadece batı avrupa için geçerli ilke değildir. Tüm dünyada yani toplumların yaşadığı yerlerde geçerli olandı. Yani yasaydı. Daha sonra marx tarafından sürekli devrim tezi eklemlendi.. Bunu da lenin kendi ülkesinde kullandı.

Alman ve rus komünistleri hala bunu anlamamış kapitalizmin oturmasını beklenmesini istiyor ve inanıyorlardı. Leninle birlikte ,kapitalizm oturması komünis devrimle (sosyalist topluma yol alırken ) olacağının ,olabileceği eklendi. ....

Yani bu sözünü ettiğniz salt batı avrupa için değil tüm toplumlar için geçerlidir. Ancak en gelişmiş toplumlar avrupada olması sanki bu analiz ve araştırma sonucunun,batı avrupa için geçerliymiş gibi anaşıldı. Sizde öyle anlıyorsunuz.. Hayır,tüm yaşayan toplumlar için geçerli genel bir tezdi. Böyle olması zaten onu bilimsel niteliğine kavuşturur borga.

Konu turgut_fatsa tarafından (28-06-2013 Saat 20:07 ) değiştirilmiştir..
turgut_fatsa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 28-06-2013, 21:17   #73
 
Kullanıcı Profili
Üyelik tarihi: Feb 2011
Üye No: 34310
Mesajlar: 4.308
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 1.450
749 Mesajına 2.161 Teşekkür Aldı
Standart

Hiç kusura bakma, batı-avrupa ile sınırladığını yazan Marksın kendisi, ben de onun aktarıcısıyım. Sen ise Marksistsin. Sadece sınırı kaldırmıyor, aynı zamanda toplumları kapitalist ekonomi-politiğin yada güncel bir deyişle kapitalist modernitenin ve yine başka bir söyleyişle endüstriyalizmin veya Leninin deyişiyle emperyalist ekonomizmin peşine takıyorsunuz. O da yetmiyor, esas sermayeyi yani mali oligarşiyi atlayıp, sanayi sermayedarı ile işçileşme arasındaki bağ üzerinden gelişme, ikisinin arasındaki çelişkiden de kurtuluş beklentisi yayıyorsunuz.

Halbuki esas olan devleti yok etmektir ve devletten çıkarı olanlarla olmayanlar diye politik bir sınıflaşma mevcut olduğu halde, bunu boşlayıp, hala neredeyse sistemin ortağı haline gelmiş işçi örgütleri üzerinden politika vaaz ederek sistem tasavvur ediyorsunuz. Bunun içine devletsizliği de komünizmi de koymak mümkün değil, o sistemin içine bunlar sığmaz.
__________________
Ni Dieu, Ni Maitre !
Ne Tanrı, Ne Efendi !

rağmen yaşa

BOLŞEVÎZM WÊSERKEWE
Bolşevizm Tekrar Kazanacak !
BORGA isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

“Hukuk, iktidarın fahişesidir”
Saat...


Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.