Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu  

Ana Sayfa Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu > >

Ölümsüzler Önderlerimizin hayatları, anıları ve onlarla ilgili herşey


Konu Bilgileri
Kısayollar
Konu Basligi Devrimci Kızılay; Bayram Ali Tatoğlu
Cevaplar
3
Sonraki Konu
sonraki Konu
Görüntüleyenler
 
Görüntüleme
1034
Önceki Konu
önceki Konu
Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 30-07-2013, 02:05   #1
 
Zerkalo
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üyelik tarihi: Jan 2011
Üye No: 34158
Mesajlar: 142
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 224
11 Mesajına 38 Teşekkür Aldı
Standart Devrimci Kızılay; Bayram Ali Tatoğlu

Devrimci Kızılay; Bayram Ali Tatoğlu


Rivayete göre, ünlü gezgin tarihçi Heredot, Doğu Karadeniz'i gezip dolaştıktan sonra tarihe şöyle not düşmüş: 'Uzaktan, elleri kolları havada, tuhaf hareketler yapan, anlaşılmaz davranışlarda bulunan, çok ateşli, bitmeyecek bir enerjiye sahipmiş gibi görünen yaratıklar gördüm...' Gerçekten de Doğu Karadenizlilerin elleri-kolları havadadır, çok ateşli konuşurlar. En telaşlı sözcüklerle birbirlerine el-kol hareketleri yaparlar. Kendilerine ve hayata hep aceleleri vardır. Doğadan devşirdikleri sonsuz enerjiyle sürekli hareket halindedirler. Kesintisiz horona durma halidir hayatları. Acılarını ve aşklarını derin bir mizah duygusuyla yaşarlar. Tarih onlara kendileriyle, hayatla ve acılarıyla alay etme becerisini nasip etmiştir. Doğanın özelliklerini, tarihin emri, toplumsal görgünün kavliyle hayata tercüme ederek sosyalist kişilikleri oluşmuştur. Doğu Karadenizli bir devrimci doğaçlama bir sosyalisttir. 'Benim örneğim uçmak' diyen Turgut Uyar gibi söylersek; bir uç'ta ateşli sözcükler, diğer uç'ta ona eşlik eden asi ve aksi bedenler. Gözünüzün önüne, 'gelecek kısa sürer' diyerek heves nefes Devrim'e koşan sosyalistleri getirin. Felsefeleri öldürmek ve korkutmak olanlara karşı, tarihen ve siyaseten meşru savunma hakkını kullanan bizim mahallenin çocukları; lirik ve diyalektik çocuklar.

Tarihsel materyalizmin yasalarından; 'dünyayı yorumlamak' onlara yetmez. Elbette, kitaplar okunur, alıntılar ezberlenir ama hep aceleleri vardır. Biran önce kitaplardan firar edip 'hemen şimdi' değiştirmek için hayatı kovalarlar. Devrim, bu kavrayışın, koşturmanın en sihirli, en büyüleyici sözcüğüdür. İşleri-düşleri devrimi uzaktan yakına getirmektir. Kitaplar okunmuş, dergilerin orta sayfaları ezberlenmiştir: Kapitalizm, devrim ile yıkılıp Demokratik Halk İktidarı kurulacak, 'bilahare' sosyalizme geçilecektir. Uzun süren halk savaşları içeren tartışmalar, Rizeli devrimcilerin doğasına aykırıdır! Teoriden çok pratiktirler. Hangi gelenekten gelirse gelsin, Doğu Karadeniz'de devrimci olmak, iki, üç daha çok acele etmektir. Anonim özellikleri, toplumsal dönüşümün 'horon çabukluğunda' olacağının teorisi ve pratiğidir. Tarih devrim borusunu öttürmüştür bir kere, devrimin eli kulağındadır. En çok dert ettikleri 'Devrim olunca ne edeceğuk uşaklar!' sorusudur.

'Eskiden her şey kolaydı,/ Oysa şimdi yağmur yağınca/ berraklaşıyor sloganlar./ Bir insan kazı, altından/ ne çıkar? Yumruğun her türlü sıkılışı,/ el sıkışma ve sıkılan birisi./ Oysa yumruk açılınca el olur./ Sen hangi çizgidensin,/ o çizgi elinde yazılıdır.' (Seyhan Erözçelik, Ajitasyon)

Bizim mahallenin çocuklarından Bayramali Tatoğlu, Heredot'un 'Karadenizli' tanımının tıpkıbasımıdır. 4 Nisan 1951'de Rize'de doğar. Rize Lisesi Orta Kısmını 'öğretmenler kurulu kararıyla' bitirince karnesini sırtına yapıştırarak okul bahçesinde sevinç turları atar. İyi bir yüzücü ve kürekçidir. Rizespor, Çayspor, Çaykurspor, Rize Gücü, YSE, Derepazarıspor, Kalespor'da futbolcu. Yetiştirdiklerinin bazılarının profesyonel olduğu Rizespor minik takım antrenörü... Ve... Çay Fabrikası'nda mevsimlik işçi... 1974'ten sonra zamanın çok hızlı aktığı, siyasetin büyük şehirlerden taşraya yayıldığı yıllardır. 1976'lardan sonra, kasabalar da anti-faşist, anti-şovenist ve anti-sömürgeci birer mücadele alanıdır. 'Devrim' ve 'sosyalizm' sözcükleri etrafında kurulan bir hayat kasaba gençlerinin heveslerini tutuşturur. Her genç hızla bir siyasete kaydolur. Bayramali de siyasete Kurtuluş Hareketi üzerinden daha az kitap/teori, daha çok hayat/pratik üzerinden devrime kayıtlanır. Futbolcuların ve liseli gençliğin 'abisi' ve idolüdür. Dev-Lis'i örgütler; Kurtuluş'a sempatizan kazandırır. En büyük marifeti hilesiz sevgidir. Propagandistliği, ajitatörlüğü ve örgütlenme yeteneğiyle devrimci önderlerden biri olur. Klasik bir militan tipinin ötesinde, farklı özellikleri ve yetenekleriyle yerel bir 'kahraman' imgesi ve gerçeğidir. İşçidir, futbolcudur, mahallelidir, işçiler arasında eğlenirken örgütleyen, örgütlerken eğlenen nevi şahsına münhasır, sıra dışı bir devrimcidir.

Rize Eğitim Enstitüsü, Rize'nin ve onun kısa devrim tarihini okumak açısından önemlidir. Taşıma faşistlerle, okullarda gerici değirmenlerin döndürülmeye çalışıldığı yıllardır. Faşistler, merkezi bir kararla çeşitli illerden Rize'ye taşınarak Eğitim Enstitüsü'ne yerleştirilir. Amaç, Trabzon, Rize, Erzurum hattını ele geçirmektir. Rizeli devrimcilerin iki gün süren direnişinden sonra taşıma faşistler kovulunca Bayramali farkı ortaya çıkar. Devrimciler, anti-faşist 'savaştan!' sonra yorgun-argın, aç-susuz kurtarılmış yurtlarda dinlenirken o ayaktadır. Durmak, hareketsiz kalmak devrime, direnişe zarardır. Bir arkadaşıyla şehir merkezine gider. Halk ve devrim adına 'kamulaştırdığı' bir kamyonet halk pazarına götürülür. 'Devrimci Kızılay' Bayramali'yi gören esnafın, onun 'demokratik halk devriminden sonra ödenmek üzere' teorize ettiği cümle gereğince gönüllerinden kopan yiyecekler kamulaştırılarak kamyonete doldurulur. Türkü ve marş eşliğinde getirilen yiyecekler öğrencilere dağıtılır. Böylece iki gün savaşı'nın galibi devrimciler uykuya çekilir. O, örneği uç'mak olan bir uç'ta iyilik diğer uç'ta sorumluluk bir figürdür. Yapacakları bitmemiştir. Aç yatmayan uşaklar açık da yatmamalıdırlar! Okul müdürü ile ranzaları dolaşarak üzeri açılanların üzerlerini örter.

Sözcükleri hızla kuşanan, halkı hızla örgütleyen bir hız imgesi olan Bayramali Rize Eğitim Enstitüsü'nde 'hızlandırılmış eğitim'le okur ve mezun olur. Antep'e atanırsa da öğretmenliği engellenir. Zihni Derin Çay Fabrikası'nda işçi olarak çalışmaya başlar. Reşadiye Mahallesi'nde 'imece ustası' olarak adlandırılan Bayramali tüm Rize'nin 'Robin Hood'udur... 1900'lü yılların başlarında 'orman valisi' olarak tarihe geçen hemşerisi sosyal eşkıya Sandıkçı Şükrü'den yıllar sonra zenginden alıp, fakire dağıtan bir siyasi aşkiyadır. Yardıma koşan değil, yardımın, iyiliğin kendisi olan bir siyasi-otantik karakter. Kurban bayramlarında mahalleli çocukları örgütleyerek kurban eti toplatan, kavurma yaptırıp satarak elde ettiği geliri ihtiyaç sahiplerine dağıtan; evlerin malzemesinin taşınmasında, tuğlasının dizilmesinde, betonunun karılmasında insani-siyasi olan bir karakter. Öğrencilerin yiyecek ihtiyacını karşılamak için pazaryerine yapılan 'gece ziyaretlerinde'nde görülen, 'Hep aynı dükkandan kamulaştırmayın, aynı kişiye yüklenmeyin uşaklar!' diye militanlara tembihleyen adaletli arkadaş. Çay, fındık veresiye olur da devrim veresiye olmaz mı? Devrim veresiye aldığı yiyecekleri ihtiyaç sahiplerine dağıtır. Sürekli iyilik yapan ama görünmeyen masal kahramanları gibidir. Şöyle de söylenebilir; kavgayı orta yerde, iyiliği gizli yapan biri; arkadaş. Yörenin hızlı akan dereleri gibi dar'dır, ama dar'lanınca da öfkesini diyalektik ve lirik kılmasını bilir...

Kasabanın Bayram'ını birkaç cümle ile şöyle özetleyebiliriz: Bir mitingde genel istek üzerine veya ardı ardına üç kez ant içtiren yirmi dört ayar ajitatör... Kentteki tüm muhalif derneklerin yanı sıra Cami Yaptırma ve Güzelleştirme Derneği'nin anahtarını da cebinde taşıyan militan... Bir cümleyle, bir işaretle kasabalıları sokağa döken halk önderi. Sabaha kadar denizde ağ sarıp balık tutan, denize kitaplardan alıntılar yapan, denizden nasihatler emanet alan, balıklardan kendi payını alıp kalanını dağıtan bir denizci... Devrim onun için şakadır aynı zamanda, güler yüzdür, kötülük karşısında iyiliktir devrim. Kendine özgü bir 'kitle çizgisi' karakteri. Anatolia Gramsci'nin hegemonya kavramının Rize kolu başkanıdır sanki. Kendine özgü ikna yeteneğiyle onay mekanizmasını işletir, bin dereden bir devrim getirerek karşısındakini 'ipsiz bağlar...'

Mitinglerde, toplantılarda kerelerce, 'ölüm nereden gelirse gelsin' diye başlayan, 'ölüm hoş geldi... safa geldi...' diye biten ant içirir... Ölümün ne kadar yakınında olduğunu bilir ama su uyur faşist uyumaz, puştluk dağları da devirir. Devrimci dağ Bayramali, pusuya düşürülür. 30 Temmuz 1980 Çarşamba günü gece vardiyasından çıkıp bir toplantıya giderken faşist seri katil Ferhat Tüysüz ekibinin örgütlediği 17 yaşındaki kiralık tetikçisi Recep Yılmaz'ın kurşunlarıyla öldürülür. Arkadaşları, katili yakalayarak polise teslim eder. Bayram Ali'nin cenazesinde evler, boşalır sokaklar dolar. Tüm Rizeliler camide toplanır. Halk, ilk gözyaşının tarihini bulmuş gibi ağlar. Ve o gün bugün Bayramali'ye ağlamak halk arasında bir ağlamanın, yas tutmanın ölçü birimi olur. O gün bugün; Bayramali anılarımızda, katili ise 'aramızda', kötülük toplumunun içinde yaşar.

Kentin Bayram'ıdır... Devlet dersinde öldürüldükten sonra da tersine yarışan devrimcidir. Vurulduktan, öldürüldükten sonra da bir süre daha uçan kuş. Yerel bir efsane olarak, unutmalara, taammüden unutturmalara rağmen halkın anonim bilincinde hatıranın ötesinde siyasal bir örnek figür olarak yaşayan ve yaşatılan bir devrimci... İlk tahlilde ve son tahlilde kasabanın Bayram'ı... İlk tahlilde ve sol tahlilde Devrim'in Bayram'ı...

'/.../ Bir insanın... bir kedinin... bir hayatın... bir sokağın sonu gibiydik. Her sonu sırtlandık. O saçakaltında yangınlardan... baskınlardan... kırımlardan geçtik. Azaldık... İnceldik. Bir avuç mermi çekirdeği gibi alımlı ve çıplaktık. Gidenleri... dünyaya kaptırdıklarımızı şehitleri unutuverdik. Bazı geceler... saçakaltında... hayatımızın kapıları şiddetle zorlanırken... yakalarımızı kaldırmış titrerken... birimizin ağzından apansız bir iniltiyle çıkardı onlardan birinin adı. Kof bir mermi kovanı gibi yere düşerdi. O sesle ürpererek hatırlardık. Sarayları dağıtır... babaları yakar... yollara barikatlar kurardık. Bazen boz bir sesle okşardık hayatı. İncittiğimiz yaraladığımız yerlerini şehvetimizle sarmaya çalışırdık. Kanayan dizini tükürüğüyle ondurmaya çalışan çocuklar gibiydik. Bereliydik. Hiçbir acımızı unutmadık. Acılarımıza tuhaf bir
sadakatle bağlıydık. O saçakaltında buluşan beceriksiz haydutlar. Nasıl benzerdik birbirimize. Ben sana bakıp dilimi düzeltirdim. Sen bana bakıp yüreğini toplardın...' (Yıldırım TÜRKER)

Sezai SARIOĞLU

(Bu yazı 4.4.2010 tarihinde Günlük gazetesi internet sitesinde yayınlanmıştır.)
______________________________________________________
 
Zerkalo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 30-07-2013, 02:11   #2
 
Zerkalo
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üyelik tarihi: Jan 2011
Üye No: 34158
Mesajlar: 142
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 224
11 Mesajına 38 Teşekkür Aldı
StandartDüzenleme:
Üyenin isteği üzerine video düzenlenmiştir.
kucukasya
______________________________________________________
 

Konu kucukasya tarafından (30-07-2013 Saat 02:18 ) değiştirilmiştir..
Zerkalo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 31-07-2013, 14:29   #3
 
Zerkalo
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üyelik tarihi: Jan 2011
Üye No: 34158
Mesajlar: 142
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 224
11 Mesajına 38 Teşekkür Aldı
Standart

31 Temmuz Gecesi Ankara Tuzluçayır'da Kurtuluş Militanları 30 Temmuz 1980'de Faşistler Tarafından Öldürülen Bayram Ali Tatoğlu İçin Eylem Gerçekleştirdi !

Halkın Yoldaşı Bayram Ali Tatoğlu Ölümsüzdür !
KURTULUŞ Susmayacak !


"Gazi Mahallesi 4 yolda Avea bayisinin önünde yüzü kapalı bi grup "KURTULUŞ SUSMAYACAK" yazılı pankart asıp ses bombası patlattı." Gazi Aktüel Haber 30 Temmuz
______________________________________________________
 
Zerkalo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 31-07-2013, 22:01   #4
 
Zerkalo
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üyelik tarihi: Jan 2011
Üye No: 34158
Mesajlar: 142
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 224
11 Mesajına 38 Teşekkür Aldı
Standart

______________________________________________________
 
Zerkalo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Sosyalist Forum-Sosyalizm Okulu Cevaplar Son Mesajlar
DHKP-C seyyah Diğerleri 236 28-07-2015 13:37
KÜRT SORUNU ve YENİ SÜREÇ ÜZERİNE hasan ozan Makaleler 0 12-04-2013 00:36
Devrimci miras yaşatmak, daha ileriye taşımakla mümkündür! - Ekim ekim17 Diğerleri 0 29-03-2013 19:38
TASFİYECİLİK ve “EZİLENLERİN MARKSİZMİ”! hasan ozan Makaleler 1 01-03-2013 23:04
25.Yılında Komünistler Ekim Arat Politik Gündem 4 23-11-2012 14:15

“Hukuk, iktidarın fahişesidir”
Saat...


Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.