Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu  

Ana Sayfa Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu > SİYASET > Ölümsüzler

Ölümsüzler Önderlerimizin hayatları, anıları ve onlarla ilgili herşey


Konu Bilgileri
Kısayollar
Konu Basligi
mercan şehitleri
Cevaplar
3
Sonraki Konu
sonraki Konu
Görüntüleyenler
 
Görüntüleme
4485
Önceki Konu
önceki Konu
Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 17-04-2008, 20:55   #1 (permalink)
 
komünar_işci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyeliği durduruldu
Kullanıcı Profili
Üyelik tarihi: Mar 2008
Üye No: 6574
Mesajlar: 366
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 0
1 Mesajına 3 Teşekkür Aldı
Standart mercan şehitleri


zeynel Durmaz (MKP Genel Sekreteri)
Aydin Hanbayat (MKP MK Üyesi)
Cafer Cangöz (MKP MK Üyesi)
Ali Riza Sabur (MKP MK Üyesi)
Alaaddin Atas (MKP MK Üyesi)
Gülnaz Yildiz (MKP MK Üyesi)
Ökkes Karaoglu (MKP MK Üyesi)
Cemal Çakmak (MKP MK Üyesi)
Imam Aktunç (MKP HKO Merkez Komutani)
Çagdas Can (MKP HKO Bölge Komutani)
Cengiz Korkmaz (MKP HKO Bölge Komutani)
Mustafa Erkan (MKP HKO Bölge Komutani)
Handan Yesil (MKP MGB Genel Sorumlusu)
Ahmet Bektas (MKP x Bölge Sorumlusu)
Ibrahim Akdeniz (MKP y Bölge Sorumlusu)
Dilaver Benlitas (MKP z Bölge Sorumlusu)
Okan Ünsal (Konferans Güvenlik Birligi Komutani)
17'ler ölümsüzdür!

Türkiye-Kuzey Kürdistan'dan Her Milliyetten Emekçilere; Yoldaş ve Siper Yoldaşlarımıza;
Türk egemen sınıflarının her milliyetten proletarya ve emekçi halklarımıza, ezilen Kürt ulusu ve azınlıklara yönelik topyekün Haksız Savaş Seferberliği Konsepti çerçevesinde, Komünist-devrimci örgütlere saldırı operasyonuna Partimiz ve önderliğindeki Halk Kurtuluş Ordusu savaşçılarımız siyasal iktidarın zaptı perspektifiyle meydan okumaya devam ettiler. Canımız Halk Savaşına Feda Olsun diyenlerin sesiydi bu. Bu ses; Maoizm'in rehberliğinde ve parti önderliğinde Halk Savaşı'nı yeni seviyelere ulaştırma kararlılığındaki 2.Kongre çalışmalarımızda düşmanın kuşatma ve imha operasyonuna karşı yeni bir Kızıl Muharebeye sahne oldu.
16-17 Haziran 2005 tarihindeki bu muharebede partimiz önderlerininde içinde bulunduğu 17 (onyedi) yoldaşımız devrim ve komünizm davamızda ölümsüzleştiler... (...)
Mercan şehitlerimiz arasında parti, 5. Genel Sekreterimiz; Cafer CANGÖZ, Genel Sekreter Yardımcısı Aydın HANBAYAT.
Merkez Komitesi Siyasi Büro üyesi; Okan Ünsal, Merkez Komitesi Üyesi; Ali Rıza Sabur'ların yanısıra; Partimiz üyesi ve kadrolarından ve Siyasi Büro Merkezi Yazı Kurulu Üyeleri; Alaattin ATEŞ, Cemal ÇAKMAK.
Parti Yurdışı Bürosu üyeleri; Berna SAYGILI Ünsal, Kenan ÇAKICI. Marmara Bölgesi Parti üyelerimizden Ökkeş KARAOĞLU, Taylan YILDIZ'ın da aralarında bulunduğu partimizin diğer üye ve Halk Kurtuluş Ordusu Savaşçıları şunlardır: İbrahim AKDENİZ, Binali GÜLER, Dursun TURGUT, Gülnaz YILDIZ, Ahmet PERKTAŞ ve Ersin KANTAR...
Partimizin kurucu önderi Kaypakkaya'nın katledilmesinden sonra devrimimizin Kaypakkaya önder çizgisi temelinde yeniden merkezileşme sürecinin Parti üyeleri içerisinde yer alan (1976-1978) yoldaş CANGÖZ'ü partimiz, dostları ve halkımız iyi bilir.
O; faşist diktatörlüğe ve emperyalizme karşı komünist meydan okuyuşun bayraklarından biri olarak, 12 Eylül faşist darbesinin Diyarbakır işkence tezgahları ve zindanlarında düşmanı stratejik olarak yenmenin adıydı...
O; İşkence tezgahlarında komünizmi kazanmak ve düşmanı yenilgiye uğratmak için Ser verip sır vermeyen Kaypakkaya neslinin şanlı örneklerinden biriydi. İşkence tezgahlarında, zindanlarda direnen devrim ve komünizm savaşçıları karşısında korku ve aczin kudurganlığıyla düşman ,�Cafer'leşmeyin� diyerek saldırıyordu. Diyarbakır zindan savaşçıları bunu bizzat yaşadılar. Şimdi her birimizin Caferleşme zamanıdır! Evet daha çok Cafer'leşeceğiz!...
Cafer CANGÖZ yoldaş; cezaevinden çıktıktan sonra partimizin DABK güçlerinin MK üyesi ve Sekreterliğini bir dönem yürüttü. 1992 parti güçlerimizin birleşmesi sürecinin GBMK, SB üyesiydi. 1992 OPK'da yine parti MK üyesi ve SB üyeliğine seçildi ve Genel Sekreter yardımcısı olarak görevlerine sarıldı. Parti 1. Kongresinde parti Genel Sekreterliğine getirildi.
Cafer CANGÖZ; 1996 ve 2000 şanlı Ölüm Orucu direnişlerinde yer alan Partimiz savaşçılarının önderlerindendir.
O; Eylül 2002 tarihindeki TKP(ML) 1. Kongresinde onun ideolojik-siyasi-örgütsel devamı olan Maoist Komünist Partisi sürecine tayin edici katkılarda bulundu. Genel Sekreterlik'le görevlendirilmesi bu tarihi rolün ve parti tarihimizde ispatlanmış komple önderlik özelliklerinin bir sonucuydu.
Aydın HANBAYAT; 12 Eylül 1980 Askeri faşist darbesi öncesinde partimizin faal bir militanıydı. 1981 parti 2. Konferans'ı sonrası örgütlenen ilk gerilla birlikleri içerisinde yer aldı. Profesyonel ajan ve yerel despot, �Bakıl Ağa�yı cezalandırma eyleminde yaralı olarak düşmana esir düştü. Zindanda boyun eğmeyen baş, durmayan yürek, susmayan sesti. Düşsüz bir sözde hayatın ölü mezarları ile arasına her zaman nitel ayrım çizgisi çekerek parıldayan devrimci savaş siperlerimizden biri ve 1980'li yıllarda zindanda parti üyesi oldu. Zindandan çıktığında aynı ısrarla mücadeleye devam etti. 1992'deki partimizin Olağanüstü Konferansı'nda MK üyeliğine seçildi. Sonra tekrar düşmana esir düşen Aydın yoldaş, Cafer yoldaşla birlikte partimizin Cezaevi Merkezi örgütlülüğünün önderlerinden biri olarak devrimin zindandaki savaşçılarının direniş siperlerinin örülmesinde büyük rol oynadı. 19 Aralık Kahramanlık Haftasının bizzat hem savaşçısı ve hem de önderlerinden biriydi. 17'lerle ölümsüzleştiğinde Partimizin Genel Sekreter Yardımcısı'ydı.
Okan Ünsal yoldaş yiğit gençliğimizin devrim, komünizm mücadelesi içerisinde çelikleşerek partimiz önderliğindeki Gençlik Örgütümüz içerisinde yer aldı. Bu faaliyetleri sürdürüken, 1994'te düşmana esir düştü. Safı tereddütsüz direnenlerin yanıydı. 1996 büyük Ölüm Orucu direnişin de yer aldı. 2000 Ölüm Orucu direnişine önderlik edenlerden biriydi. Tüm gerici zincirleri parçalamış bilimsel bir serüvenciydi.
1.Kongremiz de Merkez Komitesi üyeliğine ve Merkez komitesi içindeki görev bölümünde Siyasi Büro'ya seçildi.
Ali Rıza Sabur yoldaş, daha önce Partimizin Batı faaliyetlerinde yer alıp, 1989 sonrası kırsal alanda gerilla birliklerinde faaliyetlerini devam ettirdi. 1996 Kongre Hazırlık Konferansımızda Parti Merkez Komitesi'ne seçildi. Bir dönem Karadeniz Bölge komitesi Sekreterliğini yürüttü. 1999 Parti Merkezi Konferansı'nda MK üyeliğine yeniden seçildi. Dersim Bölgesinde gerilla faaliyetlerinin siyasi komiser ve komutanlarından biri olarak ısrarla halk savaşının bayrağını yükseltti. Parti 1. Kongresi'nde seçildiği MK görevini önce Dersim, sonra Erzincan Bölge Komitesi Sekreteri olarak icra ederken 17'lerle birlikte ölümsüzleşti.
Alaattin ATEŞ yoldaş; l970'li yılların ortalarında partimizle mücadele içerisinde tanıştı. 1984 yılında Gerilla Birlikleri içerisinde yer aldı. Partimizin 3. Konferans çalışmaları sürecinde parti üyesi oldu. 1987 3. Konferansı'nda parti MK üyeliğine seçildi. O dönemin Kürdistan Bölge Komitesi Sekreterliği görevini yürüttü. Komutan ŞERİF olarak bu dönem alandaki gerilla savaşına önderlik etti. 1993 kışında Yel dağındaki düşmanın barınağa yönelik operasyonunda gerilla komuta konseyinde bulunuyordu. Bilindiği gibi bu büyük yürüyüşte 6 şehit, 30'a yakın gazi durumuyla karşı karşıya kalındı. Şerif yoldaş bunlar arasındaydı. 1993'te Yurtdışına çıkarıldı. 1994'de tekrar güçlendirme temelinde Merkez Komitesine alındı ve Yurtdışı Bürosu Sekreterlik görevini 2002 yılına kadar sürdürdü. 2002 Eylül 1. Kongre sonrası Siyasi Büro Merkezi Yazı Kurulu üyeliğine atandı. 17'lerle birlikte Dersim'de şehit düşen Alaattin ATEŞ yoldaş, 2. Kongre delegesiydi.
Cemal Çakmak yoldaş; 1992 Geçici Birleşik Merkez komitesi döneminde, o dönemin Askeri komisyon sekreteri olan İsmail Bulut yoldaş önderliğindeki gerilla birliğinde yer aldı. Karadeniz-Artvin kırsalında düşmanla girişilen çatışmada yaralı olarak esir düştü. Bu dönemden sonra zindan direnişlerinin meşalelerinden biriydi. Onu Ulucanlar Cezaevi'ndeki direnişiyle düşman da, halkımız da çok iyi bilir. 19 Aralık şanlı direnişi onu çok iyi bilir. Bu süreçte parti üyesi olarak kahramanca bir duruş sergiledi. Bombalarla dağlanan gözü ve bedeni ideolojisinden aldığı güçle düşman mevzilerini vuran sanki bir ateş tapuydu. 1996 şanlı Ölüm Orucu direnişinin yiğit önder savaşçılarından biriydi. 17'lerle birlikte ölümsüzleştiğinde Siyasi Büro Merkezi Yazı Kurulu üyesi ve 2. Kongre delegesiydi.
Ökkeş KARAOĞLU yoldaş; Bursa Üniversitesi gençlik faaliyetinden bir grup yoldaşıyla Dersim Gerilla bölgesine katıldı. 1992 yılında Parti Üyesi oldu. Yeldağı yürüyüşündeki gaziler içerisindeydi. Parti tarafından Yurtdışına çıkarıldı. 1994'te Yurtdışı Bürosu'na atandı. 1995'te tekrar ülkeye döndü ve düşmana esir düştü. 1996 ve 2000 Şanlı Ölüm Orucu Direnişimizin militanlarından biriydi. Eylül 2002 1. Kongremiz sonrası yeniden parti üyesi olarak Marmara Bölgesinde görev aldı. Marmara Bölgesinin toparlanmasında önemli bir rol oynadı. Komünizm davasında yoldaşlarıyla aynı beden ve yürek olarak Halk Savaşını yükseltmeye çağırarak ölümsüzleştiğinde 2. Kongre delegesiydi.
Berna Saygılı ÜNSAL yoldaş; SB üyemiz Okan yoldaşla aynı mücadele siperlerinden parti ile kucaklaştı. Önceleri ünivesite gençliğimiz devrimci mücadelesinin bir militanıydı. Bu mücadeleyi partimiz önderliğindeki Geçlik örgütüyle birleştirme çabası içinde oldu. Düşmana 1994 yılında esir düştü. 2000 Ölüm Orucu Direnişi savaşçısıydı. Cezaevinden çıktıktan sonra parti tarafından Yurtdışına getirildi. Kongre sonrası parti üyesi oldu ve Yurtdışı Bürosu'nda görevlendirildi. Dünya Halkları Direniş Hareketi ve Demokratik Kadın Hareketi'nin inşaasına önemli katkılarda bulundu. Parti 2. Kongremizin Yurtdışı delegesi olarak 17'lerle birlikte ölümsüzleşti.
Kenan ÇAKICI; 12 Eylül askeri faşist darbesinin operasyonlarında esir düştü. Cezaevi sonrası yurtdışına çıktı. Parti aktivisti olarak faaliyetler içinde yer aldı. 1999 merkezi konferansı sonrası parti aday üyesi olarak Yurtdışı Bürosunda örgütlendi. 1.Kongremiz sonrası parti üyesi olarak YDB'sunda görevlendirildi. Emperyalizmin karanlık dünyasına karşı Komünist ışık ordusunun bir militanı olarak 17'lerle ölümsüzleştiğinde Parti 2. Kongremizin delegesiydi.
Taylan YILDIZ yoldaş; öğrencilik yıllarında partimiz önderliğinde yürüttüğü çalışmalar içerisinde 1995 yılında bir parti eylemi dolayısıyla düşmana esir düştü. Cezaevinde yoldaşlarıyla aynı siperlerde düşmana karşı direniş bayrağıydı. 1996 Ölüm Orucu Direnişinde yer aldı. 2000 Ölüm Orucu muharebelerinde bir gözünü kaybetti. Partimizin Marmara Bölge faaliyetlerinin toparlanmasında önemli bir rol oynadı. Partimizin bilinçli genç bir üyesiydi. Bilinçli bir gelecek çağırışıydı. 17'lerle ölümsüzleştiğinde parti 2. Kongre delegesiydi.
Partimiz 2. Kongre çalışmalarının üye-delege ve savaşçısı olan Binali GÜLER, İbrahim AKDENİZ; Dursun TURGUT, Ahmet PERKTAŞ, Çağdaş CAN, Ersin KANTAR; Gülnaz YILDIZ yoldaşlarımız düşman bombardımanıyla dağlanan halklarımızın bedeni ve susturulaınaz kızıl sesleridir. Vurulan bebelerimizin göğsüdür. Acılı, yaralı halklarımızın yaraları üzerine basa basa devrime sarılma yürüyüşüdür.
Safları devrim için yeniden ve yeniden dizme, kenetlenme, parti önderliğinde yürüme çağrısıdır. Onlar gerici dünyanın karanlığına saplanmış birer kızıl şafaktılar. Yolu aydınlattılar. Geleceğin sınırsız yürüyüşünde karanlık dünyanın karanlık mevzilerini yıkan ışıklı yol oldular.
17'ler ölmedi!. Onlar stratejik olarak yenilmez bir davanın yaşamı yeniden yaratan sökülemez kökleridir. Acımız büyük... Bedenlerimiz düşman tarafından katledilmiş olabilir. Ama davamız asla... Bu davadaki ölümsüzlükleriyle komünizme açılan şafak sökücüsü olan şehitlerimiz, komünist yeni bir dünyayı kazanmaya çağırıyor. Maoizmin rehberliğinde ve parti önderliğinde karanlıklarla vuruşa vuruşa kazanacağız geleceği! Bedeller ödeyeceğimizi biliyoruz. Ama Halk Savaşı muzaffer olacak! (...)
Maoist Komünist Partisi
23 Haziran 2005

http://www.kizilbayrak.org/2005/sikb.../sayfa_16.htmlbence ızleyın

http://www.youtube.com/watch?v=7RBqu...eature=related

Konu komünar_işci tarafından (17-04-2008 Saat 21:08 ) değiştirilmiştir..
komünar_işci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 17-04-2008, 22:01   #2 (permalink)
 
munzur33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyeliği durduruldu
Kullanıcı Profili
Üyelik tarihi: Apr 2008
Üye No: 7080
Mesajlar: 9
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 0
0 Mesajına 0 Teşekkür Aldı
Standart
CAFER CANGÖZ VE TÜM MERCAN ŞEHİTLERİ ÖLÜMSÜZDÜR!
munzur33 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 23-04-2008, 10:27   #3 (permalink)
 
grupYORUM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyeliği durduruldu
Kullanıcı Profili
Üyelik tarihi: Mar 2008
Üye No: 6816
Mesajlar: 743
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 0
1 Mesaja Teşekkür Edildi
Standart

Türkiye devrim yolunun kahramlarıdır her biri..

Selam olsun mercan şehitlerimize..!

Devrim şehitleri ölümsüzdür,Kahramanlar ölmez halk yenilmez ..!

Kahrolsun İŞBİRLİKÇİLER ..!
grupYORUM isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 13-06-2011, 22:22   #4 (permalink)
 
vurgun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vurgun
Okuyucu
Kullanıcı Profili
Üye No:
Mesajlar: n/a
Teşekkür Grafikleri
Standart MERCAN TARİHTİR! KANLA YAZILAN TARİH SİLİNMEZ!

MERCAN TARİHTİR! KANLA YAZILAN TARİH SİLİNMEZ!Mercan Şehitlerini Unutmadık, Unutmayacağız!


’’Onlar ki;
Demirin, suyun ve taşın sağırlığına taşıdılar en bülür sesleri,
Onlar ki;
Bire birlik karanlık hücrelerde, yudum yudum güneşler içip,
Baharlar yoladılar zemherimize,
Ve onlar ki; ben anlatamam, ve tutamam yasını
Çünkü bu ölümsüzlüğe dair tutanaktır,
Dolu dolu, yoğun ve aralıksız sapına kadar yaşamaktır...’’İşçiler, Emekçiler, Kadınlar, Gençler;

Altı yıl önce 17 Haziran 2005 tarihinde faşist Kemalist Türkiye Cumhuriyeti devleti, Mercan kırsalında Maoist Komünist Partisi’ne yönelik operasyonda, içlerinde Avrupa Demokratik Haklar Konfedarasyonu Genel Konsey üyesi ve Avrupa Demokratik Kadın Hareketinin kurucusu Berna Saygılı Ünsal’ında bulunduğu 17 komünist ve devrimciyi katletti.

Onları tanıyorduk.. 12 Eylül zindanlarından, Diyarbakır zindanında adıyla cisimleşen dirinişinden tanıyorduk Cafer’i...”Bu resimlere iyi bakın” diyen sesi hala kulaklarımızda Aydın’ın. Yel dağı, Bayrampaşa, İstanbul’un tozlu gecekondu yolları, Dersim’in köylüleri iyi bilirdi Ökkeş’i...El kapılarında hayat kurmaya çalışan gurbetçiler, göçmenler, mülteciler tanır Ares’i, Serdar’ı... Onları tanıyordu işçiler, köylüler, emekçiler... Yaşamın her alanında inançla yeni bir kültürü, yeni insanı, direnişi, emperyalist-kapitalist sömürü düzenine karşı; halk demokrasisi için, demokratik devrim için, kesintisiz savaşı birlikte ördüğümüz dostlarımız, yoldaşlarımızdılar...

Bu nedenle katledildiler...Emperyalist-kapitalist efendilerin sadık uşağı faşist Türkiye devleti onları katlederek umudun, direnişin sesini susturmak istedi. 90 yıllık Türkiye tarihi başından beri katliamlar, komplolarla ezilenlerin direnişini bastırma tarihidir. 17 Haziran 2005 de bu suçlarına bir yenisini eklemiştir. Lakin unuttukları bir nokta var ki Türkiye-Kuzey Kürdistan toprakları her katliamın ardından bağrında yeni isyanlar, isyancılar yetiştiren vefalı topraklardır..

İşçiler, Emekçiler;

Unutmayalım ki; 17’lerin isyanına sahip çıkmak kendi hak ve özgürlüklerimize sahip çıkmaktır. 17’lerin hesabı ancak ve ancak her alanda örgütlenerek, örgütlü gücümüzü büyüterek, mücadelemizi yükselterek sorulur..

Onların bize bıraktığı miras budur..

Mercan katliamının altıncı yılında 17’leri bu bilinçle anıyor ve ideallerini ve adlarını yaşatacağız diyoruz.

17'ler; ''Vartinikten-Mercana bu tarih bizim'' diyen güçlü bir tarih bilinci vede sorumluluğu içinde halklarımızın bilincine gömüldüler!

Bu cürreti yaşamın her alanında inşa etmeye çalışırken ölümsüzleşen ADHK Genel Konsey üyesi Berna Saygılı ÜNSAL ve Cafer CANGÖZ, Aydın HANBAYAT, Okan ÜNSAL, Ali Rıza SABUR, Alaattin ATEŞ, Cemal ÇAKMAK, Kenan ÇAKICI, Ökkeş KARAOĞLU, Taylan YILDIZ, İbrahim AKDENİZ, Binali GÜLER, Dursun TURGUT, Gülnaz YILDIZ, Ahmet PERKTAŞ, Ersin KANTAR, Çağdaş CAN yoldaşlarımızı, 17’leri bir kez daha saygıyla anıyoruz.


6. ÖLÜMSÜZLÜK YIL DÖNÜMÜNDE 17’LER YAŞIYOR, YOL GÖSTERİYOR ...!

ŞAN VE ŞEREF OLSUN MERCANDA DİRENİŞLEŞEN 17’LERE...!

KAHROLSUN FAŞİZM, EMPERYALİZM VE HER TÜRDEN GERİCİLİK...!

MERCAN TARİHTİR! KANLA YAZILAN TARİH SİLİNMEZ!


Haziran 2011


ADHK (Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu)

Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu
  Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

“Hukuk, iktidarın fahişesidir”
Saat...


Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.