Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu  

Ana Sayfa Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu > SİYASET > Partiler ve Demokratik Kitle Örgütleri > Halk Cephesi

SGDF şehitleri - Ferdane KILIÇ SGDF şehitleri - Narthan KILIÇ SGDF şehitleri - Ece DİNÇ SGDF şehitleri - Cebrail GÜNEBAKAN SGDF şehitleri - H. Ezgi SADET SGDF şehitleri - Büşra METE SGDF şehitleri - A. Ezgi SALICI SGDF şehitleri - Cemil YILDIZ SGDF şehitleri - E. Deniz EROL SGDF şehitleri - Alican VURAL SGDF şehitleri - Uğur ÖZKAN SGDF şehitleri - Mücahit EROL SGDF şehitleri - Çağdaş AYDIN SGDF şehitleri - Koray ÇAPOĞLU SGDF şehitleri - Kasım DEPREM SGDF şehitleri - Yunus Emre ŞEN SGDF şehitleri - Okan PİRİNÇ SGDF şehitleri - Alper SAPAN SGDF şehitleri - Medali BARUTÇU SGDF şehitleri - Murat YURTGÜL SGDF şehitleri - Süleyman AKSU SGDF şehitleri - Nazegül BOYRAZ SGDF şehitleri - Nuran KOÇAN SGDF şehitleri - Duygu TUNA SGDF şehitleri - Emrullah AKHAMUR SGDF şehitleri - Polen ÜNLÜ SGDF şehitleri - Serhat DEVRİM SGDF şehitleri - Nazlı AKYÜREK SGDF şehitleri - İsmet ŞEKER Devrimci şehit Günay ÖZARSLAN

Konu Bilgileri
Kısayollar
Konu Basligi Hatay'da evvel temmuz festivali
Cevaplar
0
Sonraki Konu
sonraki Konu
Görüntüleyenler
 
Görüntüleme
992
Önceki Konu
önceki Konu
Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 17 Temmuz 2010, 21:12   #1
 
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üyelik tarihi: 04 Temmuz 2010
Üye No: 29917
Mesajlar: 29
Teşekkür Grafikleri
Tesekkür: 0
0 Mesajina 0 Tesekkür Aldi
Standart Hatay'da evvel temmuz festivali

Hatay'da Evvel Temmuz Festivali2010.07.17 GRUP YORUM BAŞKALDIRAN EZGİLERİNİ AKDENİZ'İN HIRÇIN SESİNE KATARAK ONBİNLERLE HAYKIRDI TÜRKÜLERİNİ

Samandağ'da her yıl düzenlenen Evvel Temmuz Festivali çerçevesinde Grup Yorum Samandağ ve çevre beldelerden sel olup akan sevenleriyle buluştu.

Yirmi beş bini aşkın Yorum severin katıldığı konser, Samandağ Deniz sitesinde bulunan Hıdır Türbesi'nin arkasındaki kumsalda yapıldı. Asi Gazetesi katkılarıyla oluşturulan program, Akdeniz kafede saat 17.00'da Grup Yorum ile yapılan söyleşiyle başladı. Yaklaşık yüz yetmiş kişinin katıldığı söyleşide Yorum'un İnönü konseri; sanata, sanatçıya bakış açısı, Yorum'un toplumsal mücadelelerdeki yeri gibi konulara üzerine sohbet edildi.

Söyleşide bulunanların Yorumcuları sık sık alkışlamaları ortak duyguların dışa vurumu olarak dikkat çekti. Söyleşiye Yorum üyelerinden Eren Olcay ve Cihan Keşkek katıldı.

Saat 19.00'da başlayan akşam etkinliklerinde yerel sanatçılardan Aşık Doğan Dönmez sazıyla sözüyle halk müziğinden birbirinden güzel örnekler sundu. Ardından yine yerel gruplardan Grup Umuda Yolculuk Arapça ve Türkçe parçalarıyla beğeni topladı. Doğan Dönmez ve Grup UmudaYolculuk, ilçe merkezinden ve beldelerden gelerek alanı dolduran on binlerden bolca alkış aldı.

Akşam etkinliği, Epik Sanat Tiyatro grubunun Sivas katliamını işlediği oyunu, Sivas katliamını içinde hisseden on binlerin duygularını, öfkesini, adalet özlemini doruklara çıkardı. Oyunun son bölümünde Sivas şehitlerinin teker teker anılması on binlerin hep bir ağızdan "burada" demesi ve tiyatrocuların yine Sivas şehitleri adına seyircilere karanfiller atması gecenin niteliğinin boyutunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Akşam etkinliğinin son bölümünde Grup Yorum'un anons edilmesiyle ortaya çıkan manzara görülmeye değerdi. Elektrik tesisinde ortaya çıkan arıza Grup Yorum'a susamışlığı arttırdı ve arıza giderilene kadar hep bir ağızdan Yorum türküleri söylendi. Arızanın giderilmesiyle birlikte coşku yolculuğuna çıktı kitle.

Alanda bulunan kitle için yirmibeş, otuz, kırk bin tahminleri yapanlar oldu. Alanın konser için ilk defa kullanılması sayı tespitini zorlaştırdı. Ama genelin birleştiği sayı otuz binin altında olmadığıdır.

Yorum Arapça, Türkçe, Kürtçe parçalarıyla, yaptığı konuşmalarla gündeme denk düşen bir program sundu. "Halkların Kardeşliği", "OrtaDoğu ve Filistin gerçeği", "ABD ve Avrupa Emperyalizmi", "Kürt halkı üzerinde uygulanan baskılar", "Emekçilerin hakları", " Yozlaştırma politikaları" vurgusu, türkülerle marşlarla beslenince, izleyicilerin unutamayacakları anlar ortaya çıktı. Kitlenin disiplini; türkülere, marşlara hep bir ağızdan eşlik etmesi, halaylara büyük bir çoşkuyla katılması görülmeye değerdi.

Geceyi organize edenlere konserden sonra çok yoğun tebriklerin gelmesi, bir aydır gecesini gündüzüne katarak çalışan beyaz tişörtlülerin (Grup Yorum etkinlik görevlileri) emeğinin boşa gitmediğinin göstergesiydi.

Olumsuz olarak değerlendirilebilecek birkaç nokta:
1- Konser başvurusu yapılırken Samandağ Belediye Başkanının “festival alanı dolu. On beş Temmuz'da alanı size tahsis edemeyiz." Demesi
2- Konserden günler önce kendilerine solcuyum diyen bazı çevrelerin konsere katılımı engellemek için “Konser iptal oldu", "Konsere girişler paralıdır", "Konserde olaylar çıkacak", "Konser Teke başında olacak" vb. propaganda yapmaları.
3- Yorum afişlerinin üzerine afiş asılması.
4- Yorum sahneye çıktığı anda kendilerini Tedaş görevlisi olarak tanıtan iki gencin elektirik alınan trafoya müdahale etmeleri ve elektiriğin kesilmesİ.

Oysa, Festival için düzenleyenlere verilmeyen alan 15 Temmuz'da boştu. Yani herhangi bir etkinlik yapılmadı. Platform, ses düzeni sökülerek Hıdır Türbesi'nin arkasındaki alana taşınmıştır. 2-Konser jenaratör destekli yapılmıştır.

Her şeye rağmen Yorum fırtınası yozlukları, çirkinlikleri, karamsarlığı sildi süpürdü. On binlerin türküleri, marşları en içten gür sesle söylemeleriyle unutulmayacak bir gece yaşandı. Evvel Temmuz Halk Festivali'ni düzenlemekte emeği geçenler duygularını kısaca: "Teşekkürler Yorum. Teşekkürler halkımız. Teşekkürler hayat…" sözleriyle ifade etti..emeğesaygı isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

“Hukuk, iktidarın fahişesidir”
Saat...


Powered by vBulletin® Version 3.8.9 Beta 1
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.