Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu  

Ana Sayfa Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu > ULUSAL SORUN VE DEVRİM > Etnik ve Dinsel Kimlikler Sorunu


Konu Bilgileri
Kısayollar
Konu Basligi
şark ıslahat planı:=(
Cevaplar
0
Sonraki Konu
sonraki Konu
Görüntüleyenler
 
Görüntüleme
1383
Önceki Konu
önceki Konu
Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 15-03-2010, 17:09   #1 (permalink)
 
Ekim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyeliği durduruldu
Kullanıcı Profili
Üyelik tarihi: Dec 2009
Üye No: 27260
Mesajlar: 330
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 0
4 Mesajına 4 Teşekkür Aldı
Standart şark ıslahat planı:=(

22 Ekim 1922 tarihli Amasya Tamimi'ndeki Kürtlerle ilgili protokolün 1. maddesinde "Kürtlerin milli ve içtimai hakların tanınacağı" ifadesine yer verilmekte.Hatta Lozan görüşmelerinde Kürtlerin azınlık değil Türkler gibi cumhuriyetin ana unsurları olduğu söylenmiştir.Kendi ifadelerine göre yeni kurulan hükümet Türklerin ve Kürtlerin hükümetidir.
Ancak Devletin kurulmasının ardından Kürtlerle ilişkiler açısından hava pek de uzun sayılmayacak bir süreç içinde değişmiştir.Bakanlar Kurulu kararı ile hazırlanan 24 etylül 1925 tarihli Şark Islahat Planı Kürtleri Türkleştirme veya türdeş vatandaş haline getirme gayretlerinin bir ürünü olarak görülmektedir."Şarka mefkureli ,muktedir Türk görevliler gönderilecek,ikinci derece memurluklara da Kürt memur atanmayacaktır." Şark Islahat Planındaki şu sözlerin kime ait olduğunu hepimiz biliyoruz: "Vazifemiz Türk vatanı içinde bulunanları mutlaka Türk yapmaktır.Türklüğe ve Türkçülüğe muhalefet edecek unsurları kesip atacağız.Vatana hizmet edeceklerde arayacağımız nitelikler her şeyden evvel o adamın Türk ve Türkçü olmasıdır.
Yine bu plana göre Türk olan fakat Kürtlüğün etkisinde kalan bölgeler ile Siirt,Mardin ve Savur gibi halkı Arapça konuşan bölgelerde Türk Ocakları ve okulları açılmıştır.Hamidiye Alayları ile beraber Ermenilere karşı yürütülen operasyonlarda Kürtlerin elde ettikleri arazilerin tamamına yakınına el konulurak
buralara Türk nüfus yerleştirilmiştir.
10 eylül 1930 Tarihli Hakimiyet-i Milliye gazetesinde yer alan dönemin adalet Bakanı Mahmut Esat Bozkurt'uncüretkar beyanına göre {soyadında meymenet yok ki:=)}- bu memlekette Türk olmayanların sahip olabileceği hak Türklere hizmetçi ve köle olma - hakkı idi.Yine 1930'lu yılların Diyabakır'ında çarşı ve caddelerde Türkçe konuşmayanları takip ve kontrol için jandarma görevlendiriliyordu.
Bizler,Babil Kulesi'nin yıkılıp dünya dillerinin ayrışmasının üzerinden kaç bin yıl geçtikten sonra Türkiye'de anadilini kullanmanın bir hak olup olmadığını tartışıyoruz. Buna da şükür demek lazım.Çünkü aslına bakarsanız ,Türklerin başka dillerle arası pek iyi değil...Kasaba Şerifi ağzıyla söylersek: "Biz ,burada yabancı dilleri sevmeyiz ahbap! "
Dünyanın adına olimpiyat düzenlenen tek dili sanırım Türkçedir.Toplantı,zirve,festival ,buluşma gibi kavramların hiçbiri kesmemiş OLİMPİYAT'dan aşağısı kurtarmaz diye düşünülmüştür.Olimpiyat dediğimiz şey çok uluslu,çok kültürlü bir etkinlik değil miydi? :=))
Pontus Rumcasının,Lazcanın,Megrelcenin ,Arapçanın,Süryanicenin bu topraklarda artık giderek hiç konuşulamayacak olması ey tepedekiler size ciddi bir kayıp gibi görünmüyorsa;okyanuslarda beyaz balinaların giderek azalmasına,pek çok bitki türünün yok olup gitmesine,Amazonların yok olmasına çok rica ediyorum üzülmeyin. Samimi değilsiniz çünkü!Ve insanlar imha edilmekle karşı karşıya kaldıklarında direnmek hakkına sahip olduklarına inanıyorlar haklı olarak.Belki de çekirgeleri dinliyorlardır ,ne dersiniz TEPEDEKİLER....
Sevgiyle....
Ekim isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

“Hukuk, iktidarın fahişesidir”
Saat...


Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.