Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu  

Ana Sayfa Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu > > >


Konu Bilgileri
Kısayollar
Devrim Nedir, Devrimci Kimdir?
Konu Basligi
Devrim Nedir, Devrimci Kimdir?
Cevaplar
17
Sonraki Konu
sonraki Konu
Görüntüleyenler
 
Görüntüleme
89765
Önceki Konu
önceki Konu
Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 18-07-2007, 01:36   #1
 
Devrim Nedir, Devrimci Kimdir?
mavirusd
Üyeliği durduruldu
Kullanıcı Profili
Üyelik tarihi: Jul 2007
Üye No: 177
Mesajlar: 20
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 0
0 Mesajına 0 Teşekkür Aldı
Standart Devrim Nedir, Devrimci Kimdir?

"Devrim"in bir çok Hint-Avrupa dilindeki karşılığı olan kelime ("Revolution", "Revolucion", "Rivoluzione" vs.), orijinal anlamında gök cisimlerinin dönüş hareketlerini ifade eden bir astronomi terimiydi. Kopernikus'un eseri De revolutionibus orbium coelesetiumdan sonra bilimde yaygınlaşan bu kavram, 17. yüzyıldan itibaren sosyal ve politik altüstlüklere de işaret etmekte kullanılır oldu. Kelimenin sözlüklerdeki karşılığı aşağı yukarı şöyledir:

1.Kurulu bir hükümetin veya politik sistemin zorla ve tamamen yıkılması;
2. Toplumsal yapıda aniden meydana gelen, genellikle şiddetle yaratılan, radikal ve yaygın değişiklik;
3. Herhangi bir şeyde meydana gelen bütünsel ve bariz değişiklik;
4. Mekanik ve astronomide bir cismin kendi etrafında veya başka cisimler etrafında dönüşü.


Hint-Avrupa dillerinde, bu kelimenin toplumsal eylemdeki ahlaki değeri belirsizdir: Bilimde insanlık yararına ceryan eden önemli gelişmelere de bu kelimeyle işaret edilirken ("Scientific Revolution" gibi), Hitler yada Mussolini'yi iktidara getiren olaylara da bu kelimeyle işaret edilmektedir.
Bugünkü Türkçe'deki "Devrim" ise, genellikle olumlu bir mealde kullanılır.
Öztürkçecilik katliamından önce Türkçe'de işlek olarak var olan "İnkılap" ve "İhtilal" kelimeleri, bu konuyla ilgili anlayışımıza, daha dakik kavramlar sağlıyordu.
"İnkılap" genellikle olumlu bir doğrultuda olan radikal değişikliği, yeniliği, dönüşümü ifade eden bir kelimeydi. "İhtilal" ise, genel olarak, "inkilab”ın askeri yönünü ifade ederken, özel olarak baş kaldırma, ayaklanma, kalkışma, kargaşa, isyan durumunu anlatır ve psikolojideki kullanımından çıkardığımız kadarıyla (ihtilal-i heyacan-i: depresyon; ihtilal-i nutuk: konuşma düzensizliği; ihtilal-i şuur: paranoya), çok zaman bir olumsuzluğa işaret ederdi. "İnkılap" aynı zamanda, mekanik ve astronomide -"Revolution" gibi- dönüş hareketini ifade etmekte kullanılırdı. Bu yazıda "Devrim”, daha ziyade "inkılap" anlamında kullanıldı.
______________________________________________________
 
mavirusd isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 18-07-2007, 01:38   #2
 
Devrim Nedir, Devrimci Kimdir?
mavirusd
Üyeliği durduruldu
Kullanıcı Profili
Üyelik tarihi: Jul 2007
Üye No: 177
Mesajlar: 20
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 0
0 Mesajına 0 Teşekkür Aldı
Standart

SOSYAL DEVRİMLER

Kapitalizmin doğuşu, monarşilere karşı fert hak ve hürriyetlerini temel alan bir dizi sosyal devrimi (ihtilali) mümkün kıldı.
Olumlu sonuçlar bırakmakla birlikte, monarşinin restorasyonuyla noktalanan onyedinci yüzyıl İgiliz Devrimi, tarihinin ilk önemli sosyal devrimiydi.
Osekizinci yüzyılın ilk önemli devrimi olan Amerikan Devrimi (1776), hedeflerine ulaşmış ilk sosyal devrim oldu. Yüzyılın ikinci önemli devrimi olan Fransız İhtilali (1789), hedeflerine ulaşmak şöyle dursun, eskisinden daha yoğun bir despotizmi getirdi.
Bu iki devrimin liderlerindeki değişik iki tarz, takipçisi oldukları farklı iki politik felsefeye karşılık düşüyordu::

Amerikan Devrimindeki felsefe; tarihin ve mevcut realitenin akıl yoluyla tahlilinden doğmuş, toplumun temel birimini fert olarak gören, toplumsal dönüşümün hiç bir hazır reçetesi olmadığına, ilerlemenin zorla ve birdenbire değil fertlerin hür etkileşimiyle tedricen doğacağına inanan, Devlet mekanizmasına hep şüpheyle bakan ve onu sınırlandırmak için tedbirler düşünen, rasyonel ve ferdiyetci bir felsefeydi.
Fransız İhtilalindeki felsefe; dinlerden devralınmış "Cennet" fikrinin laikleştirilmesinden ibaret bir ütopyadan doğmuş, merkezine fert gibi somut bir kavram yerine, "Millet", "Sınıf" gibi soyut bir kavramı koyan, bu vücutsuz kavram adına hareket ettiğini iddia eden bir grup elitin, ütopyanın gerçekleştirilmesi için vahyedilmiş dogmayı hayata geçirmek için giriştiği pratik sırasında, bir sürünün elemanı olarak gördüğü ferde karşı zor kullanmayı (Devleti), geçici olacağı bahanesiyle meşru gören, mistik ve kollektivist bir felsefeydi.

Amerikan Devriminin başarısının ve Fransız İhtilalinin sukutunun en önemli sebepleri, bu iki tarzdan hangisinin belirginlik kazandığıyla yakından ilgilidir. Bir süre iki tarz arasında salınan Fransız İhtilali, mümkün olan demokratik yapıları kurabilecek hürriyetci guruplar yerine, o güne kadar yazılmış bütün ütopyaları, "Faziletin Terörüyle"yle gerçekleştirmeğe çalışan jakoben otoriteryenler elinde kaldığı için yenildi.
Amerikan Devrimcilerinin hemen hepsinin hürrriyetci tarza sahip olması, bu devrimin başarısının en önemli sebeplerinden biridir. O gerçekci insanlar, ekonomik ve politik esenliğin mucize gibi birden bire doğmayacağının bilincinde olarak, bunu süreç içinde mümkün kılacak yeni bir hükümet yapısının, hükümetlerin yetkisini sınırlayan yeni bir anayasa anlayışının, fert hak ve hürriyetlerini esas alan ilk demokrasinin temellerini attılar (Yunan Demokrasisinde; fert, kollektivite için kurbanlık hayvandı).

Kendilerinden başka herkesi sadece maddi çıkarın motive ettiğini zanneden bazı kollektivistler;
Amerikan Devrimini "sadece çıkarlarını korumak isteyen burjuvaların eseri" zanneder.

Amerikan Devrimcilerinin bazılarının zengin olması olgusu, insan açgözlülüğüne değil, insan vekarına işaret eder; çünkü o insanlar, müreffeh hayatlarını, servetlerini, demokratik bir ihtilale katılarak tehlikeye atacakları yerde, komşularından bazıları gibi İngiliz monarşisinin uşaklığına girişebilirler; ya da ihtilalin başarısından sonra, ademi merkezi ve demokratik bir sistem yerine, tersine doğrultudaki kuvvetli politik akıntıya katılarak, İngiliz-tipi, merkezi bir sistem kurabilirlerdi.

Gerçek şudur ki, Amerikan Devrimi; filozof, mucit, bilgin, işçi, müteşebbis, devlet adamı Benjamin Franklin, avukat, bilgin, müzisyen, filozof, çiftçi, Thomas jefferson, Fransız Devriminin anti-jakoben akıl hocalarından, ilk uluslararası sosyal devrimci, gemi işçisi, mucit, filozof Thomas Paine gibi Rönesans tipi filozof-üretici insanların eseridir.

Thomas Jefferson'un yazdığı, Fransız İhtilali İnsan Hakları Bildirisine ilham kaynağı olmuş 1776 Bağımsızlık Bildirisi, gerçek her devrimin temel düsturlarını sayıyordu:

"Şu hakikatlar aşikar adderiz :Bütün insanlar eşit yaratılmıştır; Yaratıcıları tarafından belirli ve vazgeçilmez haklarla donatılmışlardır; bu haklar arasında Mutluluğu Aramak, Yaşamak ve Hürriyet vardır; bu hakları emniyete almak için insanlar arasında siyasi yönetimler teşkil edilir ve bu siyasi yönetimlerin kudretlerinin meşruiyeti, ancak yönetilenlerin mutabakatından doğar."
______________________________________________________
 
mavirusd isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 17-04-2008, 22:17   #3
 
Devrim Nedir, Devrimci Kimdir?
Bilgiyi Sevmek.
Okuyucu
Kullanıcı Profili
Üye No:
Mesajlar: n/a
Teşekkür Grafikleri
Standart

Arkadaşlar, mavirusd banlanmış olduğu için sizlere sormak istedim.

Yukarıdaki 2. mesajdaki bilgiler güvenilir midir yani gerçek mi ? ( Araştırmadım henüz Amerikan devrimini ve sizlerden öğrenmek istedim önce...)

Eğer bu devrim başarılı ise Amerika şimdiki son haline neden - nasıl gelmiştir?

Bu devrim başarılı değilse bile Amerika şimdiki haline -yaşamış /yaşayan tüm insanlarıyla birlikte - nasıl gelmiştir ?

( ( Gerçi 232 yıl geçmiş aradan - sormak istediğim, 232 yılda Amerika'da / dünyada neler oldu da BU AMERİKA BÖYLE OLDU ?))Sevgilerimle...
______________________________________________________
 
  Alıntı ile Cevapla
Alt 18-04-2008, 01:19   #4
 
Devrim Nedir, Devrimci Kimdir?
Ekim1917
Üyeliği durduruldu
Kullanıcı Profili
Üyelik tarihi: Aug 2007
Üye No: 1711
Mesajlar: 279
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 0
0 Mesajına 0 Teşekkür Aldı
Standart

Amerikan devrimi, İngiliz devrimi, fransız devrimi Burjuva Demokratik devrimlerdir. Hepsi kendi açısından başarılı olmuş ve kendi ulusal sınırları içinde yaşayan halkın alt yapıda (temelde ekonomik olarak)toprağa bağlılığını sona erdirmiştir. Üstyapı da ise bir kaç yüz yıl önce üretici güçlerin gelişimiyle orantılı olarak feodal kurumların başında olan derebeyliği, merkezi feodaliteyi yıkmışlarlardır. Bu devrime önderlik eden sınıf burjuvazidir ve yanında topraksız köylüyü almıştır. Bu tarihsel açıdan bir ilerlemedir. İnsanlık daha da ilerlemiş ve üretici güçlerin önündeki bir engeli daha kaldırarak gelişmişlerdir. Ama temel olarak kapitalizm dediğimiz ve insanlığın emeğini esir eden bu sistem 20. Yüzyılın başında ilerici barutunu tüketmiştir. Sermayenin doğal eylimi küreselleşmedir, ve 20. Yüzyılın başında Lenin Yoldaş'ın söylediği gibi emperyalizm doğmuştur. Emperyalizmi, Lenin Yoldaş çürüyen geberen kapitalizm olarak tanımlamıştır. İşte geberirken geberten kapitalizm yani emperyalizm çağında sermaye uluslararası bir hal almıştır. Bu çağdan itibaren burjuvazi ve kapitalizm ilerici değildir. O ve onların taşıdığı bütün değerler geriyi gericiliği yansıtır.

Amerikan iç savaşı olduğu çağda devrimci güçlerle karşı devrimcilerin bir savaşıdır ve ABD kendi başına dünyada başka bir örneği olmayan bir yoldan kurulmuştur. Abraham Lincoln ve kuzey güçleri o dönem için köleliğin kaldırılması, sermayenin serbest dolaşımı ve benzeri taleplerle o dönemin devrimcileridir. Aslında işin özü Güney artık eski düzeni temsil ediyor ve üretici güçlerin gelişimine ayak uyduramıyordu, burjuvazi kendisi için özgürlük istiyordu. Biz dönemlere kendi koşulları içinde bakarız. Bakarız ki sınıflar nerededir, kim hangi sınıfı temsil etmektedir. Çünkü tarih sınıf savaşları üzerinden yükselmektedir.

Ama sonuçta 20. YY. ile emperyalizm doğmuştur ki bu da tarihin gereğidir. Basitçe üretici güçler eşitsiz gelişme yasasının bir sonucu olarak dünyanın bazı yerlerinde daha büyük bir hızla gelişmiş ve klasik kapitalist üretim tarzı üretici güçleri dizginler hale gelmiştir. Burjuvazi doğumundan beri özünde varolan küreselleşme eğilimleriyle dünyaya açılmış ve geri kalmış ülkelerin pazarlarına girmiştir. Dünya üzerinde sadece bir emperyalist ülke olmadığından emperyalist ülkeler pazar kapma yarışında (-ki dostça centilmence bir yarış değil bu) 2 dünya savaşı yaşanmış, yine bu süreçte dünya faşizmle tanışmıştır. 2 dünya savaşında milyonlarca insan ölmüştür. Dünyanın sınırları tekrar belirlenmiş ve emperyalist ülkeler kendi bölgelerini sömüren çeteler gibi hareket etmişlerdir. ABD Emperyalizmi doğumundaki ve gelişmesindeki özel koşullar sebebiyle biraz da yaşlı dünyadan coğrafi olarak uzak kalmanın getirdiği avantajla müthiş bir hızla gelişmiş ve bu gün dünyanın en güçlü emperyalist ülkesi olmuştur. Artık bu ülke gerek kendi içinde işçi kıyımları gerekse dünya çapındaki akıldışı saldırganlığı sebebiyle dünya gericiliğinin başkentidir.

Çağımızda devrimci olabilmenin temel şartı sosyalist olmaktır. Çünkü sosyalizm yolu dışındaki yolların tümü gericidir. Çağımızı sona erdirecek olan da İşçi Sınıfıdır. Çünkü Kapitalizmde temel olarak emek esirdir ve emeğin sahibi işçi sınıfıdır. Bugün Emperyalist sistem insanlığın dolayısıyla üretici güçlerin önünü tıkamıştır. Devrici olabilmek için bilimsel sosyalizmi doğru şekilde kavramamız ve saf olarak işçi sınıfının yanında yer almamız gerekmektedir. Bilimsel sosyalizm, diyalektik materyalizm, Ekonomi Politik ve komünizmin teorisi olarak kabaca üç bölümden oluşur. Yaşantımızda belirli bir sadeliği ve işçi sınıfına ait yıkıcı mütevaziliği barındırmamız ama halkın içinde okyanuslardaki balıklar gibi olmamız gerekir. ( Altı çizili kısımlar benim kendimce önerilerim bu kısmı dikkate almasanızda olur)

Mesele kabaca böyledir. Umarım aktarabilmek istediklerimi aktarmışımdır.

Dostça Selamlarımla

Ekim1917
______________________________________________________
 

Konu Ekim1917 tarafından (18-04-2008 Saat 02:00 ) değiştirilmiştir..
Ekim1917 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 18-04-2008, 17:54   #5
 
Devrim Nedir, Devrimci Kimdir?
Bilgiyi Sevmek.
Okuyucu
Kullanıcı Profili
Üye No:
Mesajlar: n/a
Teşekkür Grafikleri
Standart

Teşekkürler sevgili Ekim 1917 !

Yaşantımızda belirli bir sadeliği ve işçi sınıfına ait yıkıcı mütevaziliği barındırmamız ama halkın içinde okyanuslardaki balıklar gibi olmamız gerekir.

En çok da bu sözlerini sevdim

İnsan olmanın 'şerefi '
İnsan olmanın onuru için ;

ANLAMAK, SEVMEK , ÇALIŞMAK VE MÜCADELE ETMEK !
Bir balık gibi bakarız yıldızlara;
Çıkarsa rüyalarımızdan bir kaçı;
BİZ DALARIZ, BİZ GİDERİZ !!!

-ÖZGÜRLÜĞÜMÜZE ! -
______________________________________________________
 
  Alıntı ile Cevapla
Alt 11-11-2009, 19:42   #6
 
Devrim Nedir, Devrimci Kimdir?
guneydilan
Üye
Kullanıcı Profili
Üyelik tarihi: Apr 2009
Üye No: 20813
Mesajlar: 3
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 0
0 Mesajına 0 Teşekkür Aldı
Standart Cevap: Devrim Nedir, Devrimci Kimdir?

devrim a. 1. Belli bir alanda hızlı, köklü ve nitelikli değişiklik. 2. İhtilal: Fransız devrimi. 3. esk. İnkılap. 4. esk. Çevrilme, katlanma, bükülme.
Güncel Türkçe Sözlük devrim Sofra.
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü devrim İng. revolution 1. Yerleşik toplumsal düzeni değiştirme ve yeniden biçimlendirme; yavaş bir gelişme olan evrime karşıt olarak, toplumsal yaşayışta ve siyasal durumda birdenbire gerçekleştirilen, köklü ve temelli bir değişme. 2. Dünya görüşünde, felsefede, bilimde, sanatta vb. birdenbire olan değişmeler, eskimiş olanı kaldırıp yerine yepyenisini koyma. (Ör. Felsefede, Kant usu eleştirmesiyle düşüncede devrim yaptığını, Nietzsche de değerler alanında (ahlakta) devrim yaptığını öne sürer.)
BSTS / Felsefe Terimleri Sözlüğü 1975devrim İng. revolution Herhangi bir olaydaki hızlı.ve geniş kapsamlı niteliksel değişme, bk. toplumsal devrim, devrim ortamı.
BSTS / Toplumbilim Terimleri 1975Devrim Köken: T. Cinsiyet: Kız
Dünya görüşünde, felsefede, bilimde, sanatta veya toplumsal düzende birdenbire olan niteliksel değişme.
Cinsiyet: Erkek
Dünya görüşünde, felsefede, bilimde, sanatta veya toplumsal düzende birdenbire olan niteliksel değişme.
Kişi Adları Sözlüğü


TDK göre
TÜRK DİL KURUMU - Büyük Türkçe Sözlük
______________________________________________________
 
guneydilan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 11-11-2009, 21:00   #7
 
Devrim Nedir, Devrimci Kimdir?
adaletözgür
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üyelik tarihi: Oct 2009
Üye No: 26204
Mesajlar: 151
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 0
0 Mesajına 0 Teşekkür Aldı
Standart Cevap: Devrim Nedir, Devrimci Kimdir?

Devrimcilik ve sosyalistlik bence karıştırılıyor birbirine

Devrim heryerde olur ama Kemalist Devrim olur , İslami Devrim olur , Sosyalist Devrim olur

Devrimciyim yerine Sosyalistimi kullanmayı tercih ederim
______________________________________________________
 
adaletözgür isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 23-05-2010, 15:34   #8
 
Devrim Nedir, Devrimci Kimdir?
ya_devrim_ya_ölüm
Üye
Kullanıcı Profili
Üyelik tarihi: May 2010
Üye No: 29502
Mesajlar: 7
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 0
0 Mesajına 0 Teşekkür Aldı
Standart

Ancak kafam karıştı biraz. Şöyle ki nerden başlamam gerektiği konusunda hiçbir fikrim yok. Beni bu konuda yönlendirmenize ihtiyacım var. Yani ilk önce siyaset felsefesinde mi başlamam gerek yoksa Marx'ın hayatından ve görüşlerinden mi veya sosyalizmin ilkelerinden mi ?
______________________________________________________
 
ya_devrim_ya_ölüm isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 25-11-2010, 19:52   #9
 
Devrim Nedir, Devrimci Kimdir?
Karamamba
Üyeliği durduruldu
Kullanıcı Profili
Üyelik tarihi: Nov 2010
Üye No: 32860
Mesajlar: 10
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 0
0 Mesajına 0 Teşekkür Aldı
Standart

Gelmiş geçmiş en büyük devrimcilerden biri *******'tür..
______________________________________________________
 
Karamamba isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 25-11-2010, 20:01   #10
 
Devrim Nedir, Devrimci Kimdir?
Bahtiyar
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üyelik tarihi: Jan 2010
Üye No: 28440
Mesajlar: 68
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 0
0 Mesajına 0 Teşekkür Aldı
Standart

Devrim Nedir, Devrimci Kimdir? Devrim Nedir, Devrimci Kimdir? Devrim Nedir, Devrimci Kimdir?
Devrim Nedir, Devrimci Kimdir?
Alıntı:
Karamamba Nickli Üyeden Alıntı
Gelmiş geçmiş en büyük devrimcilerden biri *******'tür..
Devrim Nedir, Devrimci Kimdir?
Devrim Nedir, Devrimci Kimdir? Devrim Nedir, Devrimci Kimdir? Devrim Nedir, Devrimci Kimdir?
Yazdığının mantığı ne?Humeyni de büyük bir devrimcidir.Bizim ,için önemli olan devrimin niteliğidir.
______________________________________________________
 
Bahtiyar isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 3 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 3 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Sosyalist Forum-Sosyalizm Okulu Cevaplar Son Mesajlar
Proletarya Nedir, Proleter Kimdir? rebel Sosyalizm 38 29-10-2012 01:08
Komünist olmanın ölçütü nedir, Komünist kimdir? zastalina Teorik Eğitim 9 27-10-2009 18:58
Devrimci kimdir?Ne iş yapar? doqukan SGD 4 05-04-2008 17:44
Marks'a göre komünist devrim nedir Yusuf Zamir Teorik Eğitim 1 27-08-2007 02:54
Devrimci Durum Nedir ? Stalche Sosyalizm 0 20-07-2007 09:33

“Hukuk, iktidarın fahişesidir”
Saat...


Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.